Express-Miejski.pl

Kaplica służyła jako szalet. Teraz udzielają w niej ślubów

Kaplica działa od połowy września. Oprócz ślubów będą się w niej odbywać różne wydarzenia kulturalne np. koncerty fot.: stronie.pl

  W Stroniu Śląskim odremontowano kaplicę, która od 1945 roku służyła, jako szalet. Gmina wymyśliła też hasło - Jak się nie załapiesz na ślub do Biedronia, to przyjedź na ślub do Stronia.

Od 1945 roku kaplica św. Onufrego była zdewastowana i służyła, jako szalet. Wyremontowaną kaplicę otwarto w połowie września. Podczas prac w kopule kaplicy umieszczono list-przesłanie do przyszłych mieszkańców oraz pamiątki m.in. monety, herb Stronia oraz zdjęcia obiektu przed remontem. Aby przyciągnąć zakochane pary gmina wymyśliła hasło.

- Parę miesięcy temu media nagłośniły temat ślubów udzielanych przez prezydenta Słupska Roberta Biedronia. Z relacji wynikało, że ślubów jest bardzo wiele i ustawiają się tam kolejki. Dlatego też wymyśliliśmy hasło: jak się nie załapiesz na ślub do Biedronia, to przyjedź na ślub do Stronia. W naszej kaplicy udzielono już pierwszych ślubów - mówi Zbigniew Łopusiewicz, burmistrz Stronia Śląskiego.

Gmina chce, aby kaplica działała pod zarządem Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Mają się w niej odbywać koncerty, wystawy i wernisaże. W kaplicy udzielane będą także śluby cywilne. Remont kosztował ponad milion złotych. Większość środków pochodziła z Unii Europejskiej. Kaplicę wybudowano w latach 1734-1735. Fundatorem był Johann Olivier von Wallis, który był właścicielem dworu i pobliskich terenów. W pobliżu kaplicy przechodzi żółty szlak turystyczny prowadzący ze Stronia Śląskiego do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA