Express-Miejski.pl

Nowa wieża ma być symbolem Sudetów Wschodnich

Projekt nowej wieży fot.: Pracownia Januszówka

Na Śnieżniku powstanie 30-metrowa wieża widokowa. Jej budowa ma ruszyć jesienią przyszłego roku. Na górze powstanie taras widokowy.

Ponad 60 procent wieży będzie wykonane ze szkła. Reszta z metalu i kamienia. Na górze powstanie taras widokowy. Będą też zamontowane akumulatory i ogniwa fotowoltaiczne. Podobnie jak w latach 50 - 70. obiekt ma przyciągać turystów. Inwestycja ma kosztować ponad dziesięć milionów złotych. Wieża powstanie w miejscu kamiennej wieży, którą wyburzono w 1973 roku.

- Zimą na starej wieży osadzały się duże bryły lodu. Zdarzało się, że kawałki odpadały i lądowały na schronisku u podnóża wieży. Stwarzało to duże niebezpieczeństwo dla turystów. Nowa wieża nie będzie mieć instalacji odmrożeniowej, ale jej konstrukcja ma być bezpieczna dla zwiedzających - tłumaczy Lech Kawecki, inspektor do spraw inwestycji w Urzędzie Miejskim w Stroniu Śląskim.

Góra wieży będzie wykonana ze szklanych osłon chroniących przed wiatrem. Jej podstawa będzie się składać z kamieni a stalowy trzon obiektu będzie oparty na czterech słupach. Nie wszyscy przekonani są do "nowoczesnego" projektu. Borsyław Zatoka - szef fundacji Spacerowa 7 uważa, że obecny projekt powinien być zbliżony do wyglądu starej wieży.

- Każdy będzie mógł podziwiać panoramę Sudetów Wschodnich. Dawniej stara wieża, była symbolem ziemi Kłodzkiej. Teraz chcemy wznowić symbol, ale w innym kształcie - informuje Zbigniew Łopusiewicz, burmistrz Stronia.

Według turystów wieża na Śnieżniku będzie rozpoznawalnym punktem. W trakcie budowy większość elementów będzie transportowana na górę specjalnymi ciężkimi śmigłowcami. Część inwestycji ma sfinansować Unia.

 

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA