Express-Miejski.pl

PKW potwierdza. Aleksander Szwed oficjalnie senatorem

Aleksander Szwed nowym senatorem z okręgu nr 5 (Dzierżoniów, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko) fot.: mp

Potwierdziły się nasze informacje. Senatorem z okręgu senackiego nr 5 obywatele wybrali Aleksandra Szweda z Prawa i Sprawiedliwości.

- Bardzo serdecznie dziękuje Wam za wsparcie okazane podczas wyborów parlamentarnych. Dziękuje za wszystkie głosy oddane na moją kandydaturę. Przyczyniły się one do zdobycia przeze mnie mandatu senatorskiego w okręgu nr 5. Pozostaję do Państwa dyspozycji - mówił 33-letni, dotychczasowy radny powiatowy.

Jak głosowali mieszkańcy powiatu ząbkowickiego i kłodzkiego?

W powiecie ząbkowickim Szwed zgromadził 36.73 proc. wszystkich głosów i o ponad trzy punkty procentowe wyprzedził dotychczasowego senatora Stanisława Jurcewicza. 11.5 proc. poparcie otrzymała Anita Zabiegała ze Zjednoczonej Lewicy, a dalej uplasowali się Andrzej Hordyj (Bezpartyjni) i Lubomir Danielczyk (PSL). Szwed procentowo największe poparcie otrzymał w gminie Kamieniec Ząbkowicki. Tam zgromadził o ponad osiem punktów procentowych więcej aniżeli Jurcewicz. W innych gminach także o kilka punktów procentowych za każdym razem lepszy był 33-latek. Wyjątek stanowi gmina Ząbkowice Śląskie, tam Jurcewicz otrzymał 37.03 procent głosów, podczas gdy Szwed 35.86 proc.

W powiecie kłodzkim 33-latek także wygrał, choć jego przewaga nad Stanisławem Jurcewiczem wyniosła niewiele więcej niż punkt procentowy. Kolejność pozostałych kandydatów podobna. Na trzecim miejscu z ponad 13. proc poparciem Anita Zabiegała, z ponad 10 proc. Andrzej Hordyj, a ponad 8.5 proc. wszystkich głosów mieszkańców powiatu kłodzkiego trafiło na konto Lubomira Danielczyka. Szwed najwięcej zyskał u wyborców z gmin: Radków, Lewin Kłodzki, Bystrzyca Kłodzkia i Kłodzko-wsie. Jurcewicz zdecydowanie zaś wygrywał w gminach Duszniki-Zdrój, Nowa Ruda, Stronie Śląskie i Kłodzko-miasto. W pozostałych gminach obaj uzyskali podobne poparcie nie różniące się więcej niż 5,5 punktami procentowymi.

Frekwencja w okręgu wałbrzyskim wyniosła 43.78 proc. Największa była w powiecie dzierżoniowskim (44.88 proc.), najmniejsza w ząbkowickim (42.19 proc.). W powiecie kłodzkim do urn poszło 43.75 proc. uprawnionych wyborców.

sm. / Express-Miejski.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • PKW potwierdza. Aleksander Szwed oficjalnie senatorem

  2015-10-27 08:09:59

  sm. / Express-Miejski.pl

  Potwierdziły się nasze informacje. Senatorem z okręgu senackiego nr 5 obywatele wybrali Aleksandra Szweda z Prawa i Sprawiedliwości.

 • 2015-10-27 10:06:21

  gość: ~PIS

  Buraki z Ząbkowic Śląskich poparli krasnala Jurcewicza, żenada!!!!!!!!!!

 • 2015-10-27 10:15:43

  gość: ~Krasnal

  Ale. Ale tyle im obiecałeem!!! Ośmiorniczki, autostrady, aquaparki!!

 • 2015-10-27 13:01:17

  gość: ~ZDZIWIONY MIŚ

  ostatnio dodany post

  CIESZY SIĘ CAŁE KŁODZKO PRECZ Z CARYCĄ

REKLAMA


REKLAMA