Express-Miejski.pl

O budowie kopalń w Nowej Rudzie

Spotkanie w ratuszu fot.: UM

W przyszłym roku spółka Coal Holding ma otrzymać koncesję na budowę dwóch kopalń w okolicach Nowej Rudy. Złoża antracytu szacuje się na 107 mln ton.

Prezentację budowy kopalń przedstawił Andrzej Zibrow, szef Coal Holding na posiedzeniu związku zawodowego górników, które zorganizowano w ratuszu. Jeden z zakładów górniczych na powstać w Ludwikowicach Kłodzkich, drugi w okolicach Nowej Rudy. Wykonano siedem odwiertów i przeprowadzono badania geofizyczne. Opracowano też model złoża antracytu. Otrzymanie koncesji na wydobycie planowane jest w połowie przyszłego roku.

- Nie ma jeszcze koncesji, dlatego trudno przewidzieć, kiedy kopalnie powstaną. Może to być okres 5-10 lat. Musi też powstać miejscowy plan i studium zagospodarowania. Na przyszłej sesji mamy zmieniać kolejny dokument planistyczny. Złoże węgla występuje po stronie miasta i gminy - tłumaczy Arkadiusz Stelmach z działu zagospodarowania przestrzennego Urzędu Miasta w Nowej Rudzie. Dane odnośnie do budowy są systematycznie uzupełniane. Opracowano też trójwymiarowy model złoża antracytu, który wcześniej zaprezentowano w starostwie. Według Okręgowego Urzędu Górniczego plan ruchu górniczego obejmie obszar około 20 km kwadratowych. Budowa kopalni w Ludwikowic Kłodzkich ma kosztować ok. 150 mln dolarów. Roczne wydobycie węgla planowane na poziomie 1- 2,5 mln ton.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA