Express-Miejski.pl

Nieprzepisowa wycinka drzew. Konserwator zabytków chce kar

Na forcie Owcza Góra wycięto mnóstwo zdrowych drzew fot.: UM Kłodzko

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał burmistrzowi Kłodzka zawiadomienie dotyczące wycinki drzew na forcie Owcza Góra.

Przez ostatnie kilka miesięcy delegatura Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przeprowadziła na terenie fortu Owcza Góra kontrole, które miały wykazać, czy doszło tam do nielegalnej wycinki drzew przez Wadex Invest. Firmę, która we wrześniu 2013 roku, bez przetargu, na okres 40 lat wydzierżawiła od miasta teren, a następnie w ciągu dwóch lat, za około 40 milionów złotych miała zbudować kolej gondolową Twierdzę Kłodzką właśnie z „Małą Twierdzą” na Owczej Górze. Wówczas rozpoczął się wyrąb drzew. - Fort na Owczej Górze od dawna był zaniedbany, a powinien stanowić uzupełnienie dla Twierdzy Kłodzko. Liczymy na to, że za kilka lat turyści będą chętniej odwiedzać także to miejsce - mówił Bogusław Szpytma, która nie przewidział, że przegra wybory i budowa kolei stanie pod dużym znakiem zapytania. Schedę po Szpytmie przejął Michał Piszko i prace zostały zawieszone. - Idea jest trafna, lecz niemożliwe jest, żeby spółka o kapitale 50 tys. złotych, realizowała inwestycję za 40 milionów - pieklił się nowy włodarz Kłodzka. Niemniej była to dopiero przygrywka sporu pomiędzy miastem a inwestorem.

Jednak na początku marca bieżącego roku na forcie Owcza Góra wycięto kolejne drzewa. Na miejsce zostali wezwani funkcjonariusze straży miejskiej, ale wycinający okazali mundurowym decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wydaną na rzecz firmy Wadex Invest Sp. z o.o, która zezwala na wycinkę drzew. - Natychmiast podjąłem działania w tej sprawie, gdyż - jak się okazuje - wyżej wymieniona decyzja zabrania wycinki drzew w okresie od 1 marca do 15 października ze względu na okres lęgowy ptactwa - powiedział Michał Piszko, który w trybie natychmiastowym wypowiedział umowę spółce, jakoby ta prowadziła działania niezgodne z prawem i uszkodziła zabytkową fortyfikację. Dodatkowo burmistrz Kłodzka złożył do Prokuratury Rejonowej w Kłodzku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. - Trwają procedury prawne oraz sądowe w związku z bezprawnym rozwiązaniem umowy przez Gminę Miejską Kłodzko, a także pomawianiem naszej firmy przez Burmistrza Miasta Kłodzka Pana Michała Piszkę w środkach masowej komunikacji w tym w prasie i w internecie, a także na konferencjach prasowych. W związku z powyższym do czasu rozstrzygnięcia spraw przed sądami Rzeczypospolitej Polskiej nie będziemy uczestniczyli - komentował prezes Wadex Invest Ryszard Sebastian. Trzebież jednak została przerwana. Na prośby kłodzkiego magistratu zareagował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który pod rygorem kar administracyjnych nakazał wstrzymanie wycinki drzew i prac prowadzonych na forcie Owcza Góra.

Inwestor nie zamierza tanio sprzedać skóry. Z racji tego spółka wystosowała do władz Kłodzka pisemne wezwanie do wypłaty odszkodowania. Wadex-Invest żąda od kłodzkiego magistratu ponad 9 mln złotych, uzasadniając, iż jest to kwota będąca tytułem poczynionych na przedmiot dzierżawy nakładów oraz odszkodowania z tytułu bezprawnego rozwiązania umowy dzierżawy Fortu Owcza Góra. W treści pisma zabrakło jednak szczegółowej kalkulacji wspomnianych kosztów. Miasto nie poczuwa się do zapłaty rekompensaty i ponownie zwróciło się do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten na podstawie inwentaryzacji usuniętych drzew orzekł, że do wycinki doszło bez wymaganego zezwolenia.

W piśmie DWKZ znalazły się zapisy mówiące, że:
„I. 1. Inwentaryzacja inwestora zawiera 758 drzew;
2. Inwentaryzacja wykonana przez organ konserwatorski zawiera 339 drzew;
II. 1. Inwentaryzacja inwestora nie zawiera drzewa z rodzaju: Modrzew, Głóg, Kasztanowiec;
2. Inwentaryzacja wykonana przez organ konserwatorski zinwentaryzowała 3 drzewa z rodzaju Modrzew, 2 Głogi, 2 Kasztanowce;
III. 1. Inwentaryzacja inwestora zawiera drzewa z rodzaju Robinia (Akacja) o obw. do 160 cm oraz Świerk o obw. do 215 cm;
2. Inwentaryzacja wykonana przez organ konserwatorski zinwentaryzowała 1 Robinie akacjową (Akacja) o obw. 238 cm oraz Świerki m.in. o obw. 264 cm, 270 cm;
IV. 1. Inwentaryzacja inwestora zawiera obwody drzew, których znacznie różni się od tych, które zostały usunięte z terenu zespołu fortów w Kłodzku”.

Wobec tego organ konserwatorski wobec ustaleń, analizy dokumentów i własnej inwentaryzacji przekazuje sprawę do Starostwa Powiatowego w Kłodzku w celu naliczenia kary administracyjnej za bezprawne usunięcie drzew. - Potwierdziło się, że podejmując decyzję o wypowiedzeniu umowy firmie Wadex Invest Sp. z o.o. miałem do tego podstawy i działem zgodnie z prawem, a co najważniejsze w interesie miasta - powiedział burmistrz Kłodzka Michał Piszko.

Maciej Pawłowski

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nieprzepisowa wycinka drzew. Konserwator zabytków chce kar

  2015-08-25 15:18:35

  Maciej Pawłowski

  Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał burmistrzowi Kłodzka zawiadomienie dotyczące wycinki drzew na forcie Owcza Góra.

 • 2015-08-26 23:40:59

  gość: ~Owcza Góra

  Mieszkańcy Owczej dawno wiedzieli, że ta kolej gondolowa to tak naprawdę płaszczyk do nielegalnego pozysku drewna. Kolejki i tak by nie było - a drzew już nie odzyskamy :( dobrze przynajmniej, że obecny burmistrz zdecydował się na rozwiązanie tej sprawy - choć dość późno.

 • 2015-09-01 22:07:00

  gość: ~jasieczEK

  ostatnio dodany post

  Ale wam tam zrobiono wodę z mózgu :-)))) ty wierzysz w to co napisałeś/aś???

 • 2015-08-28 21:23:52

  gość: ~Mary

  Wycinają drzewa i co z tego, jak był na Owczej tak i został. Nic się na tym osiedlu nie robi. Nie ma porządnego sklepu, nie ma parku , nie ma gdzie pospacerować---a podatki płacimy. Na co one idą? To są nasze ciężko zarobione pieniądze, płacimy podatki i coś się nam należy, chociażby jeden duży sklep.

 • 2015-08-30 17:19:02

  gość: ~rytmo

  a sama lub sam postaw sobie sklep - papier toaletowy te z ma gmina zasponsorować? Jak będzie chętny do postawienia sklepu lub dyskontu to może w miejscu kościoła, który stoi na terenie , który gmina oddała za 1 procent wartości ? Myśl i trochę więcej od siebie myślenia wymagaj.

REKLAMA


REKLAMA