Express-Miejski.pl

6. „Bieg na Wielką Sowę” na 6-tkę

6. „Bieg na Wielką Sowę” w Ludwikowicach Kłodzkich fot.: mat. prasowe

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W zeszłą niedzielę w Ludwikowicach Kłodzkich odbył się „Bieg na Wielką Sowę”. W biegu udział wzięło aż trzystu zawodników.

Tropikalne upały, które przez ostatnie trzy tygodnie wyssały z Gór Sowich ostatnie krople wody, nie zwiastowały niczego dobrego. Wszystkie strumienie wyschły, a Nadleśnictwo Jugów ogłosiło zakaz wstępu do lasu. W schronisku „Sowa” po raz pierwszy od zakończenia wojny zabrakło wody w studni. Bieg wisiał na włosku!

Na szczęście otrzymaliśmy warunkową zgodę na organizację imprezy i od dawna przygotowywana machina organizacyjna mogła ruszyć pełną parą. W przeddzień biegu spadł rzęsisty deszcz, który na tyle orzeźwił powietrze, że temperatura w dniu imprezy była do zaakceptowania dla każdego. Nikt nie narzekał na duchotę ani palące słonce.

Sprawnie pracujące Biuro Zawodów zlokalizowane tradycyjnie już na terenie ośrodka „Harenda” w Ludwikowicach Kłodzkich przepuszczało przez swoje stanowiska kolejnych biegaczy lub uczestników zawodów nordic walking nikomu nie zabierając cennego czasu. Miła, uśmiechnięta i kompetentna obsługa odpowiadała na wszystkie zapytania uczestników.

O godz. 11:00 stawka 300 biegaczy i nordikowców ruszyła na trasę 6. „Biegu na Wielką Sowę” i mistrzostw Dolnego Śląska w nordic walking. Do pokonania mieli 9,6 km i ok. 600 m przewyższenia, dwie „ściany płaczu”, alpejską końcówkę tuż przed metą, a po drodze dwie premie górskie nagradzane finansowo przez właścicieli „Karczmy pod Sową” i schronisko „Orzeł”.

Premie górskie wygrali Polacy - Dominika Wiśniewska-Ulfik i Kamil Jastrzębski. Po minięciu kolejnego bufetu na 5-6 km trasy dwaj Kenijczycy biegnący za Kamilem urwali się na lekko pofałdowanej trasie i już nie oddali prowadzenia. Zwyciężyli - Kamil był trzeci. Natomiast Dominika narzucając rywalkom bardzo mocne tempo, cały czas prowadziła bezapelacyjnie zwyciężając w klasyfikacji open kobiet. Cieszy fakt, że po raz kolejny dopisali zawodnicy zagraniczni - Kenijczycy, Ukraińcy, Francuzi, Amerykanie czy Brytyjczycy, a świetnie oznakowana i zabezpieczona trasa nikogo nie postawiła przed dylematem skrętu w lewo czy w prawo, ewentualnie pobiegnięcia prosto przed siebie. Takie sytuacje w „Biegu na Wielką Sowę” się nie zdarzają! Gęsta sieć piktogramów kierunkowych, każdy oznaczony kilometr trasy po prostu nie stwarzają takich możliwości. Bufety, gąbki i pojemniki z wodą do polewania chętnie były wykorzystywane.

Na mecie biegu tradycyjnie już czekał na zawodników przedstawiciel Gminy Nowa Ruda. Pani wójt Adrianna Mierzejewska wręczała pamiątkowe medale wszystkim zawodnikom przekraczającym linię mety na szczycie Wielkiej Sowy (1015 m. npm.). Obficie zaopatrzony bufet (banany, arbuzy, woda, enervit) służył uzupełnieniu płynów i kalorii, aby następnie można było wejść na ponad stuletnią wieżę widokową i podziwiać całą panoramę Sudetów. Spiker informował kibiców na bieżąco, kto przebiega linię mety, a elektroniczna tablica firmy datasport obsługującej zawody informowała o czasie poszczególnych zawodników. Po zejściu na Przełęcz Sokolą na zawodników czekały klimatyzowane busy, które woziły ich do Centrum Rekreacji „Harenda”. Wielu uczestników skorzystało z możliwości popływania w basenie, zjedzenia posiłku, bądź uzupełnienia płynów.

O godz. 14 rozpoczęła się ceremonia dekoracji. Nagrody wręczali wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska, poseł na Sejm RP Monika Wielichowska oraz prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Zawodnicy ani przez chwilę nie nudzili się, czekając na kulminację, czyli Tombolę! Kilkadziesiąt atrakcyjnych nagród, w tym 7-dniowa wycieczka na Lazurowe Wybrzeże, ufundowana przez Biuro Podróży „Juventur” z Wałbrzycha, trafiło w ręce szczęśliwców.

Ekipa organizatorów 6. „Biegu na Wielka Sowę” i mistrzostw Dolnego Śląska w nordic walking stanęła na wysokości zadania. Było miło i przyjaźnie. Prawdziwie biegowa atmosfera. Jak zwykle przyświecał nam jeden cel – to zawodnik jest najważniejszy, a wszyscy, którzy przyjechali na tegoroczną imprezę, mają wyjechać zadowoleni i za rok wrócić! Chyba się udało.

Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom za okazaną pomoc:„Juventur” Wałbrzych, ZPAS GROUP S.A. Przygórze, Gospodarczy Bank Spółdzielczy z Radkowa Oddział Nowa Ruda, Pensjonat „Karczma Pod Sową” - Sokolec, Pensjonat „Szyprówka” - Sokolec, Schronisko „Orzeł” Sokolec, Ośrodek Wypoczynkowy „Rzeczka” - Rzeczka, Ośrodek Wypoczynkowy „Sowia Grapa” - Rzeczka, Marcco - Wałbrzych, Zabiegani.com.pl - Jelenia Góra, XC Life Tomasz Kałużny - Jelenia Góra, Usługi Stolarsko Budowlano-Remontowe Dariusz Piszczek - Ścinawka Średnia, - Schronisko „Sowa” Sokolec, Gmina Pieszyce, Twierdza Srebrna Góra, CR „Harenda”.

Zapraszamy takżę do obejrzenia pełnej dokumentacji fotograficznej na www.wielkasowa.net oraz naszym profilu na www.facebook.com/ckultury. Wyniki na www.datasport.pl. Pozdrawiamy Was Drodzy Biegacze i czekamy na Was za rok!

mat.pras./Maciej Pawłowski

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA