Mistrzostwa Polski w biegach górskich za nami

Mistrzostwa Polski w biegu anglosaskim rozstrzygnięte fot.: biegigorskie.pl

W dniach 25-26 lipca Międzygórze było stolicą biegów górskich. Odbyły się tam bowiem mistrzostwo Polski w biegach górskich stylem anglosaskim.

Styl anglosaski różni się tym od stylu tradycyjnego, że trasa biegu składa się z biegu w górę i w dół, a meta najczęściej jest wspólna ze startem. Rozegrano także Małe Biegi Śnieżnickie, Mistrzostwa Polski Młodzików w Biegu Anglosaskim, Igrzyska Dzieci i Młodzieży w Biegach Górskich oraz XXIII Bieg Śnieżnicki. Organizatorem imprezy była gmina Bystrzyca Kłodzka, natomiast współorganizatorami Europejskie Forum Młodzieży, Uczniowski Klub Sportowy „Bystrzyca Kłodzka”, Polski Związek Lekkiej Atletyki i Rada Sołecka w Międzygórzu.

Na starcie biegu stanęło 170 zawodników, a zawody odbywały się w kategorii seniorów, juniorów oraz juniorów młodszych. Seniorzy mieli do pokonania 9,9 kilometrów, wśród których najlepszy okazał się Bartłomiej Przedwojewski z MULKS-u Juvenii Głuchołazy (47:55). Na drugiej pozycji uplasował się Kamil Jastrzębski z SKB Kraśnik (48:26), natomiast na trzeciej Tadeusz Zblewski z 4Run Team (49:00). - Sądziłem, że będzie nieco lżej. Szczególnie trudno były przy zbiegach, gdyż bieg utrudniał nam padający deszcz - mówił Bartłomiej Przedwojewski. Z kolei seniorki zmierzył się z trasą o długości 6,6 km. Najszybciej pokonała ją Dominika Wiśniewska-Uflik z SKB Kraśnik (38:25). Druga lokata przypadła Danucie Woszczek z UKS-u Olimp Kozienice (40:44), z kolei trzecia Dorocie Silarskiej z ASICS-u frontrunner Wosiek Team (42:50).

W biegu juniorów, którzy do pokonania mieli 8,1 km, zwyciężył Mateusz Celak z Opoczno Start Team (41:35). Srebrny medal zdobył Krzysztof Jilk z ULKS-u Bystrzyca Kłodzka (41:51), z kolei brązowy Adrian Wojtach z IKS-u Olkusz (42:23). Pośród juniorek, który biegły na dystansie 4,8 km, najlepszym czasem pochwalić się mogła Magdalena Dias z WKS-u Flota Gdynia (27:10). Druga na mecie zameldowała się Kamila Zatorska z KKB MOSiR Krosno (29:50), a trzecia Marta Łukijaniuk z MKS-u MOS-u Wrocław (30:56). Na tym samym dystansie biegły juniorki młodsze, gdzie wygrała  Łucja Wiktorowska z Opoczno Sport Team (26:41). - Trasa była niezwykle wymagająca, bo nie trenowałam na tak wysokich podbiegach. Z tego też względu zwycięstwo cieszy jeszcze bardziej - oceniła Łucja Wiktorowska. Na drugim stopniu podium stanęła Julia Dias z LKS-u Zgorza Gdynia, a na trzecim Magdalena Pierzchała z LKS-u Koluszki. W rywalizacji juniorów triumfował Mateusz Grzyb z Opoczno Sport Team. Drugie miejsce zajął Michał Wieczorek z LKS-u Koluszki, a trzecie Grzegorz Dereń z ULKS-u Bystrzyca Kłodzka.

Jak zapowiadają organizatorzy, w przyszłym roku bieg odbędzie się zgodnie ze starym zwyczajem. - Z całą pewnością mogą powiedzieć, że za rok będzie to bieg alpejski, na Masyw Śnieżnika - zapewniał Andrzej Puchacz, sędzia główny zawodów.