Express-Miejski.pl

Studenci z Krakowa odkryli freski w kłodzkim kościele

Freski w kłodzkim kościele fot.: Karolina Molga

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dokonali historycznego odkrycia. Znaleźli w Kłodzku barokowe freski mające ponad 300 lat.

Studenci przybyli do Kłodzka w poszukiwaniu malowideł z czasów baroku. Znaleźli je w kościele pw. św. Jerzego i Wojciecha. Aktualnie w świątyni pozostawione zostały tylko odkrywki, jednakże prace kontynuowane będą jesienią. - Prace trwały będą nadal na jesień, być może także wiosną i latem - mówi Henryka Szczepanowska, koordynatorka projektu.

Pomoc dla studentów, którzy zajmują się projektem pod przewodnictwem prof. Andrzeja Guzika, zapewniło starostwo powiatowe oraz miasto Kłodzko. - Starostwo okazało nam wsparcie m.in., zapewniając studentom pobyt oraz posiłki, a także dojazd. Ponadto pomocfinansową okazali nam darczyńcy - wyjaśnia Szczepanowska.

Freski pochodzą najprawdopodobniej z XVII w., czyli początkowego okresu dla tego typu sztuki na ziemi kłodzkiej. Malowidła te są bardzo cenne, a znajdują się w kościele, o którym pierwsza wzmianka pojawiła się już na początku XIII w. Świątynię trapiły pożary, dwa razy była odbudowywana, przez pewien czas w XVI w. pełniła zarówno funkcję kaplicy, jak i szpitala. Ostatecznie zniszczona została w wyniku wojny trzydziestoletniej. Kiedy zakonnicy powrócili do miasta, rozpoczęli odbudowę kościoła. Trwała ona blisko 150 lat, lecz nie zakończyła burzliwych losów budowli. Krótko odgrywała rolę magazynów słomy, znajdował się tam także kościół ewangelicki. Obecnie o kościół dbają i prowadzą go Mniszki od Wieczystej Adoracji.

em24.pl/Sandra Szemelak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA