Express-Miejski.pl

Pałac w Piszkowicach ma nowego właściciela

Pałac w Piszkowicach jest ruiną fot.: Marek Gałowski [turystaklodzki.pl]

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Oświeceniowy pałac w Piszkowicach z nowym posiadaczem. Mieszkańcy liczą na rewolucję, zwłaszcza w wyglądzie pałacu i jego dalszym funkcjonowaniu.

Budowla powstała w 1772 roku i przez długi okres pełniła funkcję rezydencji mieszkalnej. Po II wojnie światowej obiekt przejęty został przez polskie państwo, które stworzyło tam szkołę podstawową. W 1998 roku gmina Kłodzko sprzedała posiadłość osobie prywatnej, która po upływie dziesięciu lat pozbyła się obiektu na rzecz nowych właścicieli. Ci sprzedali go po raz kolejny, ale nabywca chce pozostać anonimowy.

Od kiedy pałac jest w rękach prywatnych właścicieli, popada w coraz większą ruinę. I nie pomogły nawet rozpoczęte w 2007 roku prace remontowe, które miały przywrócić pałacowi dawną świetność. W związku z tym jednego z posiadaczy ukarano wówczas grzywną w wysokości 200 zł za brak należytej opieki nad zabytkiem. Zamek, jak nazywają pałac mieszkańcy Piszkowic, straszy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Na ścianach brakuje cegieł, rozsypany gruz leży na podłodze.

Teraz obiekt został sprzedany po raz kolejny. Konkretna cena zbytu nie została ujawniona. Wiadomo jednak, że pałac wystawiony był na sprzedaż za 830 tys. złotych, a oficjalna cena transakcji oscylowała pomiędzy 650 tys. a 800 tys. zł.

Cóż mogę powiedzieć. Pozornie niemożliwe stało się faktem, a ja spełniłem obowiązek, jaki rok temu sam sobie postawiłem. Jestem szczęśliwy, że nad Zamkowym Wzgórzem w Piszkowicach znowu rozbłysło słońce. Otwiera się na naszych oczach zupełnie nowy rozdział w historii Pałacu. Nam sympatykom zabytków, sympatykom samego pałacu Piszkowice i przede wszystkim mieszkańcom wsi Piszkowice nie pozostaje nic innego jak dopingowanie nowego właściciela i wsparcie w renowacji pałacu. Owszem, pałac jest własnością prywatną, ale to dobro kulturowe nas wszystkich - komentuje sprzedaż Łukasz Przybylak, który zajmował się promocją pałacu w Piszkowicach i poszukiwaniem potencjalnego inwestora.

em24.pl/Sandra Szemelak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA