Express-Miejski.pl

Pierwszy etap zdjęć zakończony. Kolejny w październiku

Na planie zdjęciowym fot.: Robert Pałka

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Agnieszka Holland zakończyła pierwszy etap zdjęć do filmu „Pokot”.

Film „Pokot”, do którego zdjęcia nagrywane są między innymi na terenie powiatu kłodzkiego, powstaje na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Reżyserem jest Agnieszka Holland, która wspólnie z autorką książki przygotowała scenariusz. Właśnie zakończył się pierwszy etap zdjęć do filmu. 

- Każdy film jest zupełnie nowym, pełnym niepewności, wyzwaniem. Ten szczególnie, bo odbiega od oswojonej już przeze mnie formy realistycznego, psychologicznego dramatu. Tutaj gatunek jest znacznie bardziej płynny i logika narracji, nie ma takiej, łatwiejszej dla mnie, kauzalności - powiedziała Agnieszka Holland po zakończeniu pierwszego etapu zdjęć. Prace na planie ekranizacji powieści Olgi Tokarczuk zostały podzielone na trzy etapy - letni, jesienny i zimowy. Koprodukcja polsko-czesko-szwedzko-niemiecka będzie powstawała między innymi w Międzygórzu, Bystrzycy Kłodzkiej, Nowej Rudzie i Berlinie.

Kryminalna historia osadzona jest w odrealnionym świecie wykreowanym w powieści Olgi Tokarczuk, na ekranie będzie operowała językiem filmowym znanym widzom, chociażby z obrazów Wesa Andersona i braci Coen. - Tłumaczenie rzeczywistości na język filmu jest związane z kompromisem i frustracją. Widać, o ile prężniejszy jest język literatury. Zależy nam, żeby wykorzystać rzeczywistość Kotliny Kłodzkiej do zbudowania świata - magicznego w pewnym stopniu - naszej bohaterki Duszejko. A ściślej - kotlina w idealnym założeniu też ma się stać ważną bohaterką filmu - powiedziała reżyser.

W filmie zagrają między innymi: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot i Katarzyna Herman. Obecnie trwają przygotowania do kolejnego etapu zdjęć, który rozpocznie się na przełomie października i listopada. - Warunki będą trudniejsze jesienią i w zimie, ale mam nadzieje, że będziemy już wtedy więcej wiedzieć o formie, więc fizycznie będzie trudniej, ale w głowie jaśniej - podsumowała Agnieszka Holland.

mpr

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA