Express-Miejski.pl

Prelekcja o Forcie Owcza Góra, czyli historia, ochrona i zagospodarowanie

Wykład na temat Fortu Owcza Góra, czyli jego historii, ochrony i zagospodarowania fot.: UM Kłodzko

W piątek, 22 maja w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyła się prelekcja dotycząca Fortu Owcza Góra, na której ukazano m.in. historię fortyfikacji.

Dr hab. Grzegorz Podruczny przedstawił historię kłodzkiej fortyfikacji, posiłkując się przy tym dokumentacją z polskich i niemieckich archiwów. Mówił o zmianach, które następowały na przestrzeni wieków i sposobach konserwacji tego unikatowego w skali kraju zabytku. Wraz z rozwojem technologii Fort Owcza Góra zmieniał swoją strukturę, wprowadzano nowe rozwiązania, zarówno w dziedzinie architektury, jak i broni. Na uwagę z pewnością zasługuje zastosowanie nowoczesnej ówcześnie wyciągarki, dzięki której do fortyfikacji można było dostarczać materiały niezbędne do funkcjonowania i obrony obiektu. Wózki były wciągane za pomocą czterech korb, którą obsługiwało dwudziestu czterech żołnierzy.

Po wykładzie odbyła się dyskusja, zebrani pytali o różne kwestie, m.in. o możliwość odrestaurowania niewidocznych elementów fortyfikacji czy legendy związane z Fortem Owcza Góra. Jedno z pytań odnosiło się do promowanej w ostatnich latach koncepcji zagospodarowania fortu, tj. stworzenia tam m.in. centrum handlowo-mieszkaniowego poprzez nadbudowę na zabytku współczesnej kubatury w technice stal-beton-szkło. Naukowiec stwierdził, że jest to wręcz barbarzyństwo.

- W taki sposób w ogóle nie można dokonać zmian w zabytku, zwłaszcza tego typu. Pomijając już tę kwestię warto zaznaczyć, że koncepcja z zastosowaniem stali byłaby niemożliwa. Fort Owcza Góra, ze względu na skumulowane duże ilości wilgoci, po prostu doszczętnie zniszczyłby taką konstrukcję- zaznaczał dr hab. Grzegorz Podruczny. Swoją opinię oparł na obserwacji analogicznych realizacji projektowych przeprowadzonych w ostatnich latach na innych obiektach fortyfikacyjnych w Polsce. W trakcie zadawania pytań poruszona została również sprawa publicznego sporu dotyczącego wycinek drzew na stokach Twierdzy Głównej, jak i Fortu Owcza Góra. Fundamentalnym pytaniem jest to, czy na przedmiotowych stokach historycznie występowała zieleń wysoka, czy, jak twierdzą inni, stoki te były zupełnie pozbawione takiej roślinności.

- W książce Kahlo z 1757 roku jest fragment dotyczący Fortu Owcza Góra, w którym autor opisuje podwójny szpaler drzew różnych gatunków wzdłuż drogi dojazdowej do strażnic fortu (dojazd do fortu od strony ulicy Wiejskiej). Zaś pozostałe drzewa rosnące na stokach twierdz (samosiewy) były wycinane w okresie dozbrajania fortyfikacji w celach gromadzenia drewna opałowego i odkrywania pola ostrzału. Oczywiście stoki były porośnięte drzewami. Od XIX wieku wprowadzone zostało pojęcie zieleni fortecznej i wówczas dokonywano już zasadzeń celowych jako zieleń maskująca czy stanowiąca przeszkodę (zamiast stosowanego później drutu kolczastego)- stwierdza dr hab. Grzegorz Podruczny. Rozstrzygnięcie problemu nie dawało spokoju naukowcowi. Po spotkaniu w muzeum dosłał dodatkowe informacje, znajdujące się w wyżej wspomnianej książce z XVIII w. „(...) Wokół Twierdzy Głównej i tej na Owczej Górze znajdują się »wspaniałe aleje« z drzew lipowych i »aibischbaum«” - czytamy w przekazanej wiadomości odnoszącej się do przeszłości fortyfikacji.

Podczas spotkania nie zabrakło też odzewu ze strony słuchaczy o konieczności umożliwienia działania na terenie Twierdzy miejscowej społeczności w formie prac społecznych. Jest wielu ludzi chcących w wolnym czasie dołożyć swój wkład w ratowanie tego unikatowego zabytku. Organizatorami prelekcji z udziałem dr hab. Grzegorza Podrucznego byli Ośrodek Edukacji Historycznej i Konserwatorskiej, funkcjonujący w ramach Akademii Przygody - stowarzyszenia z siedzibą w Twierdzy Kłodzkiej oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Przedsięwzięcie patronatem objął burmistrz Kłodzka Michał Piszko. Wykład był początkiem cyklu „Fortyfikacje Kłodzka - historia, ochrona, zagospodarowanie”. Kolejne spotkanie 19 czerwca. Już teraz serdecznie zapraszamy! - Spotkania mają na celu zwiększenie wiedzy oraz świadomości mieszkańców Kłodzka i ziemi kłodzkiej dotyczącej m.in. nieznanych dziejów budowy, funkcjonowania, a także współczesnych problemów renowacji, ekspozycji i zarządzania Twierdzą Kłodzką - tłumaczy Mirosław Wysoczański, pełnomocnik burmistrza ds. Fortecznego Parku Kulturowego. Tematem czerwcowego spotkania będzie przedstawienie idei Fortecznego Parku Kulturowego.

mp/mat.pras.

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Prelekcja o Forcie Owcza Góra, czyli historia, ochrona i zagospodarowanie

  2015-05-27 17:18:20

  mp/mat.pras.

  W piątek, 22 maja w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyła się prelekcja dotycząca Fortu Owcza Góra, na której ukazano m.in. historię fortyfikacji.

 • 2015-05-27 18:08:58

  gość: ~eee

  Tylko co ma do tego zaniechanie budowy KOLEJKI GONDOLOWEJ . Kolejka spowoduje większe zainteresowanie TWIERDZĄ i Fortem Owcza Góra .Stworzy nową atrakcję która da prace, promocję miastu i ożywi Małą Twierdzę , bez kolejki będzie to martwy obiekt , nawet gdyby podniesiono go z ruin !!!

 • 2015-05-27 18:34:24

  gość: ~eee

  ostatnio dodany post

  Bo komu będzie się chciało oglądać kolejne mury i fosy , kiedy na TWIERDZY jest tego pod dostatkiem ?. Kolejka dowożąc turystów napędzi również ich tam i przy okazji zobaczą to miejsce . Wtedy zostawią pieniądze na Małej Twierdzy oglądając nowe atrakcje , bo powielanie oglądania tego co widzieli już w większej skali na TWIERDZY GŁÓWNEJ jest bezsensowne i nużące , i nikt tam się specjalnie nie uda jedynie wtedy, kiedy ułatwione i atrakcyjne będzie przemieszczanie między OBIEKTAMI.. Przy okazji GONDOLI rozkręci się biznes w całym Kłodzku.

REKLAMA


REKLAMA