Express-Miejski.pl

Raj dla rowerzystów? Władze chcą utworzyć trasy rowerowe

Władze planują utworzenie tras rowerowych fot.: UM Kłodzko

Dziewięć gmin i jedno stowarzyszenie planują utworzenie na terenie powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego tras rowerowych na zasadzie „singletracków”.

„Singletrack” to wąska, jednokierunkowa trasa rowerowa, łagodnie wiodąca zalesionymi zboczami. Będzie to jedna z niewielu tego typu atrakcji dla rowerzystów w Polsce. W projekcie weźmie udział Gmina Miejska Kłodzko, a według założeń na terenie ośrodka sportowego miałoby powstać bezpieczne miejsce do nauki jazdy na rowerze, ale i baza dla osób, które jeżdżąc na rowerze potrzebują mocniejszych wrażeń.

Pomysł na poprowadzenie tras jest taki, by tworzyły je połączone ze sobą pętle wokół poszczególnych miast. Trasy będą wiodły terenami leśnymi, jednak każdy rowerzysta, także i ten mało doświadczony, będzie mógł je bez problemu pokonać. Będzie można wybrać długość trasy i ominąć trudniejsze przeszkody. Projekt niesie ze sobą możliwość utworzenia infrastruktury towarzyszącej, na przykład parkingów, miejsc wypoczynku, toalet czy też dróg dojazdowych. To z kolei może przełożyć się na inicjatywę prywatną, czyli wypożyczalnie rowerów, serwis czy hotele dla rowerzystów.

Trasy rowerowe będą kontynuowane także po stronie czeskiej. Nasz region ma zatem szansę stać się ciekawym miejscem dla turystyki rowerowej. Na spotkaniu, w którym uczestniczyli przedstawiciele gmin zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie, pojawił się również temat stworzenia w przyszłości dużego festiwalu rowerowego. Całkiem możliwe, że koordynatorem projektu będzie Gmina Miejska Kłodzko (początkowo miała się tym zająć strona czeska). Teraz wszystko zależy od radnych Rady Miejskiej w Kłodzk, która musi zarezerwować na ten cel środki w budżecie. Warto zaznaczyć, że dzięki polsko-czeskiej współpracy cały koszt inwestycji mógłby zostać dofinansowany nawet w 85 procentach.

mp/mat.pras.

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Raj dla rowerzystów? Władze chcą utworzyć trasy rowerowe

  2015-05-26 13:17:21

  mp/mat.pras.

  Dziewięć gmin i jedno stowarzyszenie planują utworzenie na terenie powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego tras rowerowych na zasadzie „singletracków”.

 • 2015-05-26 16:40:50

  gość: ~mirek

  Bardzo fajna inicjatywa, ścieżki rowerowe połączone w jedną siec to będzie dla Kotliny wielka rzecz, wreszcie jakiś prawdziwa atrakcja dla turystów, tego na prawdę brakuje, takich pomysłów które mają regionalny charakter a nie tylko miejscowy. Może to pociągnie za sobą inne tego typu rozwiązania i ożywienie ruchu turystycznego, a nie tylko "sanatoryjnego". Trzymam kciuki za powodzenie pomysłu.

 • 2015-06-29 13:57:54

  gość: ~niedzwiedz

  ostatnio dodany post

  MEGA fajny pomysł, aby tylko nie spalił na panewce!!!

REKLAMA


REKLAMA