Express-Miejski.pl

Rycerze na Twierdzy. Szkolili się w walce, tańcu i... gotowaniu

Rycerze szkolą się na Twierdzy fot.: klodzko.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W weekend 18-19 kwietnia na terenie Twierdzy Kłodzkiej łatwiej było spotkać średniowiecznych rycerzy, aniżeli reprezentanta wojska pruskiego.

Członkowie siedmiu bractw rycerskich południowej Polski uczestniczyli w kolejnej, szóstej już edycji Średnioweicznego Obozu Szkoleniowego na Twierdzy Kłodzkiej.

- W obozie wzięło udział 50 uczestników (licząc również nasze Bractwo). Były to grupy rekonstrukcyjne z takich miejsc jak: Strzegom, Zamek Grodno, Zamek Chojnik, Wrocław, Nysa czy Lubnów koło Nysy - informuje Maria Biłas,
prezes Stowarzyszenia Kłodzkie Bractwo Rycerskie

Bractwa uczestniczyły w warsztatach dotyczących broni czarnoprochowej, rozrywki i tańców średniowiecznych, a także etyki dworskiej oraz kuchni średniowiecznej.

- Zawartość średniowiecznej misy zależała od tego co bywało w sakiewkach. Przede wszystkim królowała gotowana kasza z warzywami, groch z kapustą, trochę bardziej zasobna kiesa pozwalała na jakieś kawałki mięsa, skwarki, placki na mące i wodzie tzw. Podpłomyki. W kasztelach, dworach czy zamkach królowało pieczyste, chleb, warzywa i niezależnie od posiadania wszędzie warzone piwo, oczywiście pszeniczne, niepasteryzowane i niefiltrowane o nikłej zawartości alkoholu, pito je do każdego posiłku – mówi Bogdan Szmyd ze Stowarzyszenia Kłodzkie Bractwo Rycerskie.

Podczas warsztatów w Kłodzku zwrócono również uwagę na rzemiosło średniowieczne: obróbkę drewna, produkcję strzał. Przedstawiono także sylwetkę Puty III z Czastolowic – pana zastawnego na Kłodzko. Zorganizowano także pokazy posługiwania się orężem. Drużyna Defensores Virtutum poprowadziła zajęcia z walki w szyku bojowym, zaś Zbójecka Kompania Najemna Lubnów zademonstrowała i nauczyła walki kiścieniem. Odbył się także turniej łuczniczy. Prawdopodobnie już za rok w warsztatach będą mogli wziąć udział mieszkańcy Kłodzka.

- W pierwszych latach obóz miał charakter wewnętrzny, szkolono wówczas nowych członków naszego bractwa. Później zaprosiliśmy do współpracy zaprzyjaźnione bractwo z Ziębic: Chorągiew Księstwa Ziębickiego i razem przygotowywaliśmy się do sezonu pokazowo-turniejowego. W zeszłym roku dołączyło do nas kolejne: Bractwo Rycerskie "Księstwo Nyskie" - informuje Bogdan Szmyd. - W tym roku od samego początku mieliśmy ambitny plan, aby zaangażować więcej bractw i wyjść z naszymi warsztatami do mieszkańców Kłodzka i turystów odwiedzających nasze miasto, chcieliśmy uzyskać dofinansowanie z urzędu miasta stając z projektem na zadanie publiczne z zakresu kultury, ale termin zakończenia przyjmowania ofert przypadał na dzień po naszym obozie. Wierzymy, że w przyszłym roku się uda - dodaje.

Podczas weekendowego obozu członkowie bractw przygotowywali się między innymi do zbliżającego się Turnieju Rycerskiego o Kielich Wójta, który odbędzie się w dniach 30-31 maja w Ośrodku "Plaża Gorzuchów" w Gorzuchowie koło Kłodzka. W ramach tego przedsięwzięcia w niedzielne popołudnie odbędzie sie także Rycerski Dzień Dziecka.

- Przywitamy wówczas ok. 180 rekonstruktorów średniowiecza oraz rękodzielników i kramarzy stanowiących nieodłączny klimat i tło do rycerskich zmagań turniejowych. Bractwa, które do nas przybędą, reprezentują szeroko pojmowany Śląsk oraz inne dzielnice kraju. Pojawią się rycerze m.in. z Brzegu, Góry, Wrocławia, Opola, Strzegomia, Częstochowy, Wałbrzycha, ale także z Krakowa, Olkusza czy Sandomierza - zachęca do udziału w wydarzeniu Bogdan Szmyd. O szczegółach imprez poinformujemy wkrótce.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA