Express-Miejski.pl

Pierwsza stacja dializ w Kłodzku już działa

Nowo otwarte centrum dializ w Kłodzku już działa fot.: mat.pras.

Od poniedziałku 16 marca pacjenci wymagający leczenia nerkozastępczego mogą korzystać z nowo otwartej stacji dializ w Kłodzku.

Osoby z powiatu kłodzkiego, borykające się z niewydolnością nerek, mogą od dziś leczyć się blisko miejsca zamieszkania. Już teraz dializuje się tutaj kilkunastu pacjentów z powiatu kłodzkiego, a liczba ta, jak i zapotrzebowanie na leczenie tego typu, będzie wzrastać. Do tej pory osoby, które wymagały specjalistycznego nawadniania, zmuszone były dojeżdżać do Polanicy Zdroju, Wałbrzycha, Świdnicy czy Jeleniej Góry. Teraz w pobliżu znajduje się ośrodek w Kłodzku, który działa wyłącznie na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Leczenie odbywa się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego też każdy ubezpieczony pacjent może korzystać z dializ w Kłodzku.

Stacja Dializ w Kłodzku znajduje się na terenie Zakładu Opieki Zdrowotnej przy ulicy Szpitalnej, a jej stworzenie trwało kilka miesięcy. Ośrodek oferuje bezpłatne leczenie dla pacjentów z miasta i regionu. Na chwilę obecną w dwóch salach dializacyjnych jest zainstalowanych 8 stanowisk, jednak wraz ze wzrostem liczby pacjentów zaczną działać kolejne "sztuczne nerki". W budynku znajduje się też stacja uzdatniania wody.

Chorzy będą pod opieką 10-osobowego zespołu, którym kieruje nefrolog lek. med. Katarzyna Siewiera, wspierana przez pielęgniarkę oddziałową Agatę Adaszyńską. - W najbliższym czasie będziemy rozwijać leczenie hemodializą w stacji dializ w Kłodzku. Docelowo będzie mogło leczyć się u nas 96 pacjentów - mówi lek. med. Katarzyna Siewiera. - W przyszłości na pewno będziemy starali się uruchomić poradnię nefrologiczną oraz rozpocząć leczenie metodą dializy otrzewnowej. Stacja jest już do tego przygotowana.

Obecnie na terenie Polski działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20 tys. pacjentów. Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek wzrasta w tempie kilku proc. rocznie. Przyczyniają się do tego przede wszystkim choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, na które każdego roku zapada coraz więcej osób.

mat.pras./Demi

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pierwsza stacja dializ w Kłodzku już działa

  2015-03-16 13:42:59

  mat.pras./Demi

  Od poniedziałku 16 marca pacjenci wymagający leczenia nerkozastępczego mogą korzystać z nowo otwartej stacji dializ w Kłodzku.

 • 2015-03-16 20:20:49

  gość: ~vvvv

  Ciekawe czy za tv jest 2 zł za godzinę ??

 • 2015-03-16 21:47:21

  gość: ~pacjent

  ostatnio dodany post

  TV jest za darmo... Tam jesteś podłączony do sztucznej nerki conajmniej 4 godziny trzy razy w tygodniu... Władze stacji Dializ w większości nie pobierają opłat za tv wiedząc że to dla chorych jedna z niewielu przyjemności w czasie zabiegu.

REKLAMA


REKLAMA