Express-Miejski.pl

Pisanka-gigant w Lądku-Zdroju

Malowanie rekordowo wielkiej pisanki już niebawem w Lądku-Zdroju fot.: mat.pras.

Lądek-Zdrój słynie m.in. z rekordów jajecznych. W tym roku powstanie tam największa pisanka w Polsce.

Rekordowa pisanka pojawi się w Lądku-Zdroju 28 marca i będzie mieć ponad 3,5 metra wysokości. Będzie to główna atrakcja kiermaszu wielkanocnego. Każdy, kto pojawi się wtedy na rynku, będzie mógł wziąć udział w malowaniu wielkiego jajka. Widowisko będzie można obejrzeć także w internecie na stronie www.ladekzjajem.pl.

Lądeccy artyści naszkicują wzór, który chętni będą wypełniać farbami. Na pisance pojawią się motywy związane z ziemią kłodzką: zabytkowy Zakład Przyrodniczy Zdrój "Wojciech" oraz herby Lądka-Zdroju i powiatu kłodzkiego. Strażacy będą pomagać tym śmiałkom, którzy zdecydują się na zdobienie najwyższych fragmentów jaja. - Teraz czekamy aż wszystko będzie już gotowe i liczymy na dobrą pogodę, bo niestety nie mamy 4-metrowego namiotu - mówi jedna z organizatorek, Natalia Wellmann-Piotrowicz.

Oprócz malowania pisanki, zaplanowano również obowiązkowy pomiar jaja przez Naczelnego Kontrolera Rekordów Jajecznych oraz występy muzyczne zespołu ludowego Skrzynczanki i Górniczej Orkiestry Dętej ze Złotego Stoku. Podczas wydarzenia będzie działał kiermasz ozdób świątecznych, a spragnieni walorów smakowych będą mogli spróbować żuru wielkanocnego i wielu innych smakołyków.

Projekt "Lądek-Zdrój - miasto z jajem!", którego motywem przewodnim jest gigantyczna pisanka, to pomysł rady rodziców i dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Lądku-Zdroju. - To zupełnie nowa inicjatywa - podkreśla dyrektor placówki Danuta Martyniszyn-Gołojuch.

Wszystko po to, by przyciągnąć na kiermasz wielkanocny jak najwięcej osób. Impreza organizowana jest przez szkołę już od wielu lat, a ozdoby świąteczne sprzedawane na stoiskach wykonywane są przez uczniów i rodziców. - To prawdziwe cacuszka! - zapewnia Wellmann-Piotrowicz. Co ważne, całkowity dochód z kiermaszu przekazywany jest na doposażenie szkoły. Jak co roku, wszystkie pieniądze zebrane podczas imprezy trafią na konto rady rodziców lądeckiej podstawówki i będą przeznaczone na potrzeby uczniów. Przedsięwzięcie jest inicjatywą wieloletnią i być może na stałe wpisze się do kalendarza imprez nie tylko gminy Lądek-Zdrój, ale i całego powiatu kłodzkiego. Wielkie jajo co roku ma być malowana od nowa i za każdym razem będzie wyglądało inaczej.

Gigantyczną pisankę będzie można oglądać na lądeckim rynku jeszcze kilka dni po Świętach Wielkanocnych. Potem jajo trafi w inne, reprezentacyjne miejsce w mieście.

mat.pras./Demi

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pisanka-gigant w Lądku-Zdroju

  2022-07-15 16:56:48

  gość: ~HusajnCordReeve

  ostatnio dodany post

  mazury augustow noclegi https://www.pokoje-w-augustowie.online
  augustow noclegi pracownicze https://www.pokoje-w-augustowie.online/noclegi-michaowo-podlaskie

REKLAMA