Express-Miejski.pl

Imprezy na starówce mają napędzać handel w centrum

Imprezy organizowane na starówce mają przyciągnąć turystów i ożywić handel fot.: KCKSiR

Władze miasta zastanawiają się jak ożywić handel w mieście. Rozmawiano o tym na spotkaniu z burmistrzem Kłodzka i grupą kupców.

Niedawno burmistrz Michał Piszko spotkał się z handlowcami. Dyskutowano, jak rozwinąć handel w centrum. Postulowano o powołanie rady przedsiębiorców, która ma działać przy burmistrzu. Handlowcy mieliby doradzać w różnych kwestiach. Oburzenia obecną sytuacją nie krył Mieczysław Brombosz, szef zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska.

Sytuacja w handlu jest tragiczna. Handlowcy chcieliby wiedzieć, co dzieje się w mieście i jaka jest koncepcja jego funkcjonowania. Przepływ informacji jest dla nas bardzo ważny. Chciałbym, aby dochodziło do cyklicznych spotkań, może co  kwartał – zaproponował prezes spółdzielni.

Jego zdaniem starówka umiera. Musi więc pojawić się pomysł na jej funkcjonowanie. Podobnie jest z miejskim targowiskiem.

- Od razu zaznaczę, że nie mamy zamiaru go sprzedać. Wiem, że pojawiają się takie plotki. Jednak chętnie przyjmiemy propozycję poprawy panujących tam warunków. Są różne możliwości, wspólnie można rozwiązać wiele problemów – dodał Mieczysław Brombosz.

Postulaty przedstawione przez handlowców były podobne: trzeba sprawić, aby rynek i okolice centrum zaczęły tętnić życiem. Należy zadbać o miejsca parkingowe, ale również przyjrzeć się pozwoleniom na handel. Tak, aby przed bazarem nie pojawiały się stoiska odbierające możliwość zarobku kramarzom z targowiska. Jeden z przedsiębiorców postulował o pilne sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania.

- Wówczas będzie wiadomo, co i gdzie może powstać. Potrzeba nam wizjonerstwa i konsekwencji. Możemy to osiągnąć tylko, jeśli określimy strategię rozwoju Kłodzka – tłumaczył Robert Lebda.

Radni, którzy brali udział w spotkaniu mówili, że opracowanie planu jest jedną z głównych wytycznych tej kadencji. Odnośnie samej starówki planowane jest wprowadzenie zakazu ruchu. Trzeba jednak wyszczególnić grupy ludzi, którzy muszą mieć możliwość wjazdu na jej obszar. Docelowo mają zniknąć także parkujące samochody. Uliczki mają zamienić się w bezpieczne deptaki. Problemem są miejsca parkingowe i cały czas trwają pracę nad ich lokalizacją.

Pomysł utworzenia społecznej rady przedsiębiorców jest bardzo dobry. Myślę, że wspólnie uda się nam wypracować najlepsze dla miasta rozwiązania. Przyjrzę się także wystawianym pozwoleniom na handel. Podpisałem umowę o ścisłej współpracy z Agencję Rozwoju Regionalnego „Agroreg”. Będziemy wspierać drobny handel i przedsiębiorczość – obiecał burmistrz Michał Piszko.

Magistrat planuje, aby imprezy i wydarzenia kulturalne przenieść w obręb starówki. Tak, aby zaczęła ona tętnić życiem. To również powinno przyczynić się do poprawy sytuacji handlowców.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA