Express-Miejski.pl

Posłanka Monika Wielichowska w sprawie drogi ekspresowej S8

Monika Wielichowska fot.: strona internetowa posłanki

Inwestycja będzie analizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Czytaj całość.

Szanowni Państwo

Na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju ukazał się Raport z konsultacji publicznych projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. W konsultacjach nasz Subregion był jednym z najaktywniejszych w sprawie budowy S8 Wrocław - Kłodzko - Boboszów. Na mój apel uczestnictwa w konsultacjach odpowiedziało kilkadziesiąt samorządów, instytucje prawne i Mieszkańcy naszego Regionu. Konsultacje trwały nieco ponad miesiąc (wyłączając okres świąteczno-noworoczny, który znacznie ten czas skrócił). W ramach konsultacji ogólnie wpłynęło 42.466 uwag. Głos w sprawie drogi Wrocław - Kłodzko - Boboszów był wyraźny i znaczący. Z zestawienia statystycznego Raportu wynika, że 5.931 wniosków  dotyczyło ujęcia w Programie „S8 Wrocław - Kłodzko - Boboszów”.

W tym:

5791 wniosków od osób fizycznych (osobiście na wysłuchanie publiczne zawiozłam i złożyłam w resorcie 2881 wniosków, które zebraliśmy we Wrocławiu, Ząbkowicach Śląskich, Dzierżoniowie, Kłodzku i na Czarnej Górze), około tysiąca zostało wysłanych zbiorczo z mojego biura poselskiego, około dwa tysiące zostało przez Państwa wysłane bezpośrednio do resortu drogą elektroniczną lub pocztową. 57 wniosków nie zostało uwzględnionych, ponieważ zostały złożone po zakończeniu konsultacji. Niemniej jednak przekazałem je do resortu.

71 wniosków od firm i stowarzyszeń, 56 od jednostek samorządu terytorialnego, 13 od Parlamentarzystów w tym apel, który przygotowałam i który został podpisany i złożony przez posłów i senatorów z naszego województwa. Ujęcie naszej inwestycji zajęło drugie (po rozbudowie DK 61 w Legionowie – 6041) miejsce w aktywności podczas konsultacji publicznych.

Choć nie był to plebiscyt, to okazało się, że warto było wybrać drogę aktywności, pomimo tego, że nie jesteśmy w sieci TEN-T ( sieć dróg międzynarodowych) i jesteśmy bez partnera z UE – Czechów – o tym fakcie informowałam Państwa w każdym wywiadzie i przekazywanych informacjach. Te same uwarunkowania przedstawili na wysłuchaniu publicznym, w którym brałam udział, Minister Maria Wasiak i Wicepremier Janusz Piechociński.

Na 169 zgłoszonych inwestycji 94 nie zostały uwzględnione, 3 częściowo uwzględnione, część zadań znajduje się w dokumencie implementacyjnym, część zadań jest zawarta w Kontraktach Terytorialnych i tylko kilka zadań będzie analizowanych przez resort – w tym nasze. Wydaje się, że jeśli nasza aktywność w konsultacjach byłaby znikoma, dołączylibyśmy do grona zadań bez uwzględnienia. Natomiast w dokumencie resortu przy naszym zadaniu znajduje się zapis :

Z uwagi na bardzo liczne głosy społeczeństwa, władz samorządowych oraz poparcie przedstawicieli Parlamentu RP inwestycja będzie przedmiotem dalszych analiz Ministerstwa. Natomiast nie ma uzasadnienia do prowadzenia klasy S z uwagi na natężenie ruchu oraz brak kontynuacji korytarza o wysokiej przepustowości po stronie czeskiej. Analizowane będą różne warianty realizacji.”

Dlatego udział w konsultacjach był ważny. O naszej potrzebie infrastrukturalnej w resorcie po konsultacjach się mówi i będzie przeprowadzona analiza możliwych wariantów realizacji. Jeśli się ze względu na rozporządzenia unijne i wytyczne Rządu  nie udaje ze względu na sieć TEN-T, trzeba próbować innej drogi.

Wszystkim nam zależy aby jeździć do Wrocławia i z Wrocławia szybciej, bezpieczniej i przepustową drogą. A to, czy będziemy jeździć drogą ekspresową, czy częściowo o parametrach drogi S i pasami dwa plus jeden zależy w głównej mierze od badań natężenia ruchu, uzależnień prawnych i analizy resortu.

Obecnie resort ma czas na przeprowadzenie analiz, a projekt Programu ma zostać przedstawiony Rządowi za kilka miesięcy.  A ja uczynię wszystko, aby nadal resortowi przekazywać wszelkie dane i argumenty, które mówią o konieczności naszego komunikacyjnego udrożnienia. Wraz z senatorem Jurcewiczem jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie z minister Marią Wasiak, aby dalej drążyć temat.

Cały Raport z konsultacji publicznych znaleźć można na stronie resortu oraz mojej: www.monikawielichowska.pl – tam też znaleźć można wszelkie informacje, które opisują dotychczasowe działania.

I na koniec informacji, bardzo dziękuję mediom, z którymi byłam w kontakcie, które nagłaśniały  naszą sprawę, dzięki którym Państwo dowiedzieliście się o konsultacjach i możliwości udziału w nich. Dziękuję wszystkim Państwu. Mam nadzieję, że nasza wspólna praca i współdziałanie przyniosą wymierny efekt.

Monika Wielichowska

Poseł na Sejm RP

opr. bom

16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Posłanka Monika Wielichowska w sprawie drogi ekspresowej S8

  2015-03-05 13:31:03

  opr. bom

  Inwestycja będzie analizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Czytaj całość.

 • 2015-03-05 15:09:35

  gość: ~Kaziu

  Tej pani już "dziękujemy"! Głosowała za podwyższeniem wieku emerytalnego dla mężczyzn o 2 lata, dla kobiet o 7(!) lat, głosowała za zabraniem pieniędzy z ofe w celu łatania dziury budżetowej(ktorą z resztą stworzyły rządy parti do któej należy), głosowała za tym aby Polakom nadal zabierano duże pieniądze w podatku dochodowym. Przy Bronku przytakiwała jak ten mówił o tym że "nie wolno blokować ósemki" "trzeba pytać Czech w sprawie drogi eksperoswej(Czesi jak głupi czekają na ruch ze strony Polski, bo autostradę już pod Hradec Kralove doprowadzili)".
  Won! PO- Partia obłudy!

 • 2015-03-05 16:12:53

  gość: ~Trojan

  Mowa trawa. Ciągle jedno i to samo , że konsultacje będą trwały, że natężenie ruchu nie aż takie wielkie, że Czesi nie planują. Dlaczego Ziemia Kłodzka ( cała południowa część Dolnego Śląska) ma być w dalszym ciągu marginalizowana. Co nas obchodzą Czesi , nam jest ona potrzebna. Zmniejszy ZAGROŻENIE , da ROZWÓJ, a nie wyludnianie tym zapóżnionym w rozwoju gospodarczym terenom ( przez to , że brak DROGI SZYBKIEGO RUCHU) . Kiedy większość młodych wyjedzie starzy poumierają, do SKANSENU droga S-8 już nie będzie potrzebna ; czy o to chodzi ?. Dlaczego dalej mamy być zakładnikami urzędników ????????

 • 2015-03-05 20:33:33

  gość: ~qqryq

  Ble ble ble.. lansuje się na temacie i tyle,żałosna postawa posłanki

 • 2015-03-05 21:20:07

  gość: ~kŁODZKO

  CHYBA S8 Wrocław - Kłodzko - Kudowa Zdrój a nie Boboszów ...na Boboszów nie leci krajowa 8 ....zero pojecia o temacie Panie redaktorze

 • 2015-03-05 21:41:16

  gość: ~do goscia wyzej

  ale co ma do tego redaktor? to list wielichowskiej. czyta sie ze zrozumieniem. poza tym to jest mowa o S8 a nie K8. zero pojecia o temacie panie forumowiczu

 • 2015-03-06 16:48:29

  gość: ~mark

  myślę że p. monika już tak się napracowała dla powiatu że czas ją zmienić jej osiągi są przytłaczające same klęski czas dac kobiecie odpocząć od tego trudu którego nikt nie potrafi docenić

 • 2015-03-06 18:14:56

  gość: ~Trojan

  Mylicie się. Posłanka Wielichowska od wielu lat jest zaangażowana w ten temat. Co ona sama może , kiedy inni posłowie tylko się doczepiają , kiedy wywęszą w ty własny interes ?

 • 2015-03-07 10:03:23

  gość: ~niedlaPO

  Skoro nic nie może, to niech da sobie spokój jak były poseł, jej dobry kolego Jakub Szulc. Ten też nic nie mógł. Ja na tą panią kolejny raz głosu już nie oddam, tak jak i na PO.

 • 2015-03-06 19:36:20

  gość: ~mark

  jest zaangażowana w promocję własnej osoby, oczywiście kręci się koło dk8 z znanym skutkiem kreciła sie przy SG ze znanym skutkiem aktualnie pomaga tartakom jak sądzę ze skutkiem jak zawsze bo lasy państwowe to państwo w państwie i znikim się nie liczy P Monika faktycznie się miota i jest porażająco nieskuteczna

 • 2015-03-06 20:29:04

  gość: ~Trojan

  Niestety jeden poseł ( posłanka) zaangażowana nie pomoże, kiedy np. były poseł Szulc z Kłodzka SPOCZĄŁ na LAURACH i wycofał się z mandatu jeszcze kiedy nie dobiegła końca kadencja , a dalej bryluje czego mamy przykład kiedy Prezydent Komorowski był w Kłodzku, stał obok niego.. Nie ma się co dziwić , że posłanka lobbuje Nową Rudę , kiedy poseł Szulc wycofał się rakiem , a miernoty partyjne w postaci przedstawiciela Szczytnej w Kłodzku (, obecnego BURMISTRZA) są mierni , bierni , ale partyjni i szkodzą KŁODZKU i jego mieszkańcom !.

 • 2015-03-06 21:16:01

  gość: ~mark

  lobbuje Nową Rudę pojedz tam zobacz to lobbowanie bieda aż piszczy bezrobocie masakra stąd ta emigracja urzędników do K=ka ( zasługa Moniki kilkanaście miejsc pracy dla ludzi z NR w K-ku} jedynie urokliwy rynek w szczególności wieczorem, problem tego rynku jest brak jakiejkolwiek przytulnej knajpki ale to przez biedę wyzierającą z każdego zaułka tak ja to widzę jak na 8 lat to naprawdę mizeny wynik

 • 2015-03-10 21:00:31

  gość: ~krzysiek

  ostatnio dodany post

  Masz rację Mark
  Lobbując budowę obwodnicy klodzka lobbuje interesy Nowej Rudy.. Żenada..

 • 2015-03-06 22:15:39

  gość: ~mark

  monika mówi że czesi nie chcą drogi to takie kłamstwo od początku przeczytajcie co mowią czesi w 2017 zaczynają
  http://dkl24.pl/pl/a/995/czesi-nie-sa-przeszkoda-dla-budowy-s-8.html

 • 2015-03-07 11:52:10

  gość: ~Trojan

  do mark. Dlatego Posłanka lobbuje Nową Rudę ,aby odrobiła zaległości nawet w stosunku do Kłodzka ; kumasz ?. Posłanka wciska swoich ludzi z Nowej Rudy do Kłodzka bo bliższa koszula ciału i nic w tym dziwnego, kiedy słaby kłodzki Burmistrz, to z jego uzależnienia korzysta.

 • 2015-03-10 20:52:41

  gość: ~misiek

  Hehehe
  Dawno sie tak nie usmialem. 24 tysieczne klodzko potrzebyje s8 . Ludzie czy wy kiedykolwiek poza ta swoja zapyziałą wiochę wyjeżdżaliście? W pl jest o mnóstwo o wiele większych miast, które są komunikacyjnie odcięte od reszty polski. Kogo obchodzi gowniane, małe kłodzko !! Co ma poslanka do s 8 ! Jest rządowy plan, analizy ruchu itp eozejzyjcie sie szerzej poza swój zascianek

 • 2015-03-10 20:57:25

  gość: ~mir

  Nie kumam, co to za porównani kłodzko ! Syf, smród ubóstwo, zero przemysłu, bieda, obdarte kamiennice, praca w galerii za 1.200 zl, brak perspektyw, brak ludzi młodych (od dawna w uk/ hrabstwo klodzkie turystyczna stolica biedoty i dziadostwa

REKLAMA


REKLAMA