Express-Miejski.pl

Alarmy na rzekach

Alarmy na rzekach fot.: Gazeta Lubuska

Intensywne opady deszczu w ostatnich dniach spowodowały, że woda w rzekach Kotliny Kłodzkiej wzrosła w niektórych miejscowościach bardzo znacząco! Najgorsza sytuacja jest w Krosnowicach i Ścinawce – tam rzeki przekroczyły stany alarmowe kolejno o 47,9 cm i 45,6 cm!

Wystarczyło kilkanaście godzin obfitych opadów deszczu i mieszkańcy znów mogą drżeć o swój dobytek, tym bardziej, że w większości miejscowości Kotliny Kłodzkiej cały czas pada intensywny deszcz. Z minuty na minutę poziom rzek podnosi się i na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby rzeki zaczęły opadać.

Najlepsza sytuacja jest w tej chwili w Bardzie, gdzie rzeka Nysa Kłodzka nie przekroczyła nawet stanu ostrzegawczego (brakuje 10 cm) oraz w Międzylesiu, tam również wszystko wygląda bardzo bezpiecznie. Mniej ciekawie jest w Boboszowie (stan ostrzegawczy przekroczony o 1,7 cm), Bystrzycy (stan ostrzegawczy przekroczony o 44 cm), Gorzuchowie (stan ostrzegawczy przekroczony o 39,5 cm), Kłodzku (stan ostrzegawczy przekroczony o 26,4 cm), Lądku (stan ostrzegawczy przekroczony o 18,9 cm), Nowej Rudzie (stan ostrzegawczy przekroczony o 1,3 cm), Stroniu (stan ostrzegawczy przekroczony o 25,4 cm), Wilkanowie (stan ostrzegawczy przekroczony o 3,3 cm) oraz Żelaźnie (stan ostrzegawczy przekroczony o 7,1 cm).

Najgorsza sytuacja, jak już wcześniej wspomniałem jest na rzekach w Krosnowicach i Ścinawce. Niedużo lepiej mają mieszkańcy Tłumaczowa (stan alarmowy przekroczony o 16,3 cm) oraz Gorzuchowa.(stan alarmowy przekroczony o 6 cm).

Niepokojące informacje płyną z Czech. U naszych południowych sąsiadów szybko rośnie poziom wody. Nienajlepsze wieści dostarczają nam instytuty meteorologii – nieduże, lecz długotrwałe opady będą utrzymywały się do niedzieli. Choć jak na razie na naszym terenie nie ogłoszono alarmów przeciwpowodziowych to wydaje się, że mieszkańcy muszą mieć się na baczności…

Dave/Herdek

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA