Express-Miejski.pl

Rekultywują tereny zdegradowane na Dolnym Śląsku

Rekultywują dolnośląskie składowiska odpadów fot.: DIS

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa zorganizowała konferencję prasową w ramach projektu „Rekultywacja dolnośląskich składowisk odpadów komunalnych”.

Konferencja odbyła się w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu, a w roli prelegentek wystąpiły Małgorzata Jarzynka, prezes Dolnośląskiej Inicjatywy Samorządowej, Anna Szuba-Mach, PR Manager kampanii edukacyjno-promocyjnej oraz dr inż Emilia den Boer z Politechniki Wrocławskiej. Głównym celem spotkania było poinformowanie o postępach prac rekultywacyjnych, a także zapoznanie z harmonogramem wydarzeń zaplanowanych w ramach kampanii edukacyjno-promocyjnej.- Trwają intensywne prace rekultywacyjne na siedmiu gminnych składowiskach odpadów komunalnych, natomiast prace na składowiskach w Strzegomianach (gm. Sobótka) i w Sulikowie zostały już zakończone. Prace rekultywacyjne polegają na uporządkowaniu skarp i wierzchowiny składowisk, zapewnieniu odgazowania złoża, uszczelnieniu przed migracją wód opadowych, wykonaniu warstwy odwadniającej oraz okrywy rekultywacyjnej (biologicznej) wraz z nasadzeniami roślinności - powiedziała Małgorzata Jarzynka.

Obecnie działania prowadzone są na siedmiu składowiskach na Dolnym Śląsku, gdyż w Strzegomianach i Sulikowie prace zostały zakończone. Nadal jednak trwają w Polanicy-Zdroju (wykonano 95% prac), Bystrzycy Kłodzkiej (18%), Stróży (58%), Przęmkowie (88%), Sulęcinowie (75%), Ziębicach (94%) i Jędrzychowicach (80%). Równocześnie prowadzona jest kampania edukacyjna, która ma za zadanie zwiększyć świadomość ekologiczną wsród mieszkańców. - Ukierunkowana jest na działania ograniczające powstawanie odpadów, ponowne ich użycie oraz metody przywracające im wartość - mówi prezes zarządu DIS. Kampania rozpoczęła się jeszcze w listopadzie ubiegłego roku i potrwa do grudnia roku bieżącego. Organizatorzy mają w planach przedstawienia dla dzieci z eko-drużyną w roli głównej (marzec 2015 r.), konkurs plastyczny „Drugie życie śmieci” (marzec-kwiecień 2015 r.), Igrzyska Gmin (kwiecień-czerwiec 2015 r.) oraz ekoksiążeczkę z różnymi zabawami dla dzieci. - Poprzez systematyczną edukację oraz różnorodne działania aktywizujące społeczność chcemy obudzić w ludziach chęć dbania o środowisko oraz zwiększyć świadomość ekologiczną. Naszym celem jest pokazywanie różnych możliwości, przekazywanie faktów oraz inspirowanie dobrymi przykładami - zaznacza Anna Szuba-Mach.

Głos zabrała również dr inż Emilia den Boer z Politechniki Wrocławskiej. - Z ponad 1000 składowisk odpadów, które funkcjonowały w Polsce w 2005 roku na koniec 2013 r. zostało już tylko 431 składowisk przyjmujących odpady komunalne. Docelowo planuje się ograniczyć składowanie do poniżej 5% masy wytwarzanych odpadów, więc przed nami zupełnie nowa epoka, w której już nie będzie odpadów, a jedynie surowce do recyklingu lub ewentualnie odzysku jako paliwo zastępujące ropę czy węgiel.

Maciej Pawłowski

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA