Express-Miejski.pl

Kłodzka kolej gondolowa pod znakiem zapytania

Twierdza Kłodzka fot.: Wikipedia

Coraz większe wątpliwości budzi przyszłość kolei gondolowej, która miała powstać w Kłodzku. 

Kolejka gondolowa, łącząca Twierdzę Kłodzką z "Małą Twierdzą" na Owczej Górze, to pomysł poprzedniego burmistrza Bogusława Szpytmy, który tym sposobem chciał przyciągnąć do Kłodzka turystów i potencjalnych przedsiębiorców. We wrześniu 2013 r. wrocławska spółka Wadex podjęła temat i wydzierżawiła od miasta teren. W dwa lata - za około 40 milionów złotych - miała zbudować kolej, a także zmodernizować popadającą w ruinę "Małą Twierdzę". - Fort na Owczej Górze od dawna był zaniedbany, a powinien stanowić uzupełnienie dla Twierdzy Kłodzko. Liczymy na to, że za kilka lat turyści będą chętniej odwiedzać także to miejsce - mówił wówczas Bogusław Szpytma.

Od początku inwestycja wywoływała wiele kontrowersji. Po pierwsze działka na Owczej Górze w trybie bezprzetargowym została wydzierżawiona na okres 40 lat. Po drugie mieszkańcy tamtych okolic protestowali przeciwko wycince setek drzew. Mimo trudności spółka Wadex przez cały czas zapewniała, że całość inwestycji prowadzi zgodnie z planem. Kiedy jednak nastąpiła zmiany warty, a na stanowisku burmistrza Kłodzka Bogusława Szpytmę zastąpił Michał Piszko, projekt utknął w martwym punkcie. Po wyborach firma Wadex sprzedała swoje udziały w spółce-córce zajmującej się do tej pory Kłodzkimi Kolejami Linowymi, ale nie wyjawiła komu. Dodatkowo ogłosiła, że kończy swój udział w pracach nad projektem. - Wierzę, że ta idea mogłaby przyciągnąć turystów i przedsiębiorców, ale ja stąpam twardo po ziemii i niemożliwym jest, żeby spółka o kapitale 50 tys. złotych, realizowała inwestycję za 40 milionów - powiedział w rozmowie z Radiem Wrocław, Michał Piszko. 

Mimo że Wadex to znany producent systemów odprowadzania spalin i spółka notowana na giełdzie, to w ostatnim czasie ewidentnie wodzi za nos władze Kłodzka. Efektów prac nie widać, a urząd miasta jest w kropce.

Maciej Pawłowski

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kłodzka kolej gondolowa pod znakiem zapytania

  2015-01-21 13:30:59

  Maciej Pawłowski

  Coraz większe wątpliwości budzi kolej gondolowa, która ma powstać w Kłodzku. Inwestor zaręcza jednak, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.

 • 2015-01-21 16:06:23

  gość: ~Kłodczanin

  PISZKO - MORDERCO KŁODZKA !! TY.....TYPIE!!!!!

 • 2015-01-22 13:39:47

  gość: ~Gość

  Umorzona pisze się przez "rz" a nie "ż", wstyd ... Polecam zakupić słownik ortograficzny a później pisać artykuły ...

 • 2015-01-22 19:45:58

  gość: ~qwert

  "spółka notowana na firmie" (cyt.) Spółka notowana na giełdzie! Przed zamieszczeniem wypracowania na portalu należy je dokładnie przeczytać, albo zatrudnić korektora.

 • 2015-01-29 19:39:44

  gość: ~szkoda Kłodzka

  i stało się! sami Kłodczanie wybrali. Piszko i spółka zrobią wszystko(a potrafią posunąć się do najbardziej obrzydliwych zagrywek- widać to od kilku lat) aby uciąć łeb temu przedsięwzięciu. A szkoda tak piękny zabytkowy obiekt zarośnie, zawali się, ale............będą oszczędności. Zabijmy miasto dechami- po co komu turyści

 • 2015-03-12 10:55:13

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  zgadzam się z Tobą , chociaż nie do końca z tym zabijaniem miasta dechami - lepiej zaorać, zawsze to taniej i oszczędności będą ...

REKLAMA


REKLAMA