Express-Miejski.pl

Samorządowcy w ministerstwie rozmawiali o krajowej ósemce

Samorządowcy w ministerstwie fot.: monikawielichowska.pl

Lokalni samorządowcy spotkali z ministrem infrastruktury Marią Wasiak. Dyskutowali o udrożnieniu komunikacji południowej części Dolnego Śląska.

Wraz z początkiem nowego roku rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie wpisania krajowej ósemki do Programu Dróg Krajowych na lata 2014-2020. Potrwają one do końca stycznia. Toteż z inicjatywy poseł Moniki Wielichowskiej i senatora Stanisława Jurcewicza doszło do spotkania lokalnych samorządowców z ministrem Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Marią Wasiak.

Do resortu udali się marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta kłodzki Maciej Awiżeń, burmistrz Kłodzka Michał Piszko, burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek, starosta ząbkowicki Roman Fester, starosta dzierżoniowski Janusz Guzdek, burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski oraz przewodniczący Euroregionu Glacensis - radny sejmiku Czesław Kręcichwost. W spotkaniu udział wzięli także: sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz, zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Maciejewski oraz Rafał Nowak – dyrektor departamentu dróg i autostrad w MIiRR.

Samorządowcy przedstawili Marii Wasiak argumenty związane z ogromnym niebezpieczeństwem i strachem, które wiąże się z drogą. Poza tym zaprezentowano informacje o podejmowanych uchwałach w samorządach o konieczności budowy S8 oraz o czynnym udziale w konsultacjach publicznych nie tylko instytucji i JST, także osób fizycznych, a także zastanawiano się nad możliwością wpisania do rządowego Programu przygotowania, budowy S8 i kompleksowej przebudowy DK Nr 8 na odcinku Wrocław (Magnice) - Kłodzko poprzez budowę na 70 kilometrowym odcinku pasów 2+1 oraz budowę potrzebnych obwodnic.

Uzgodniono pełną zgodę prac prowadzonych przez samorząd województwa, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, marszałek województwa zobowiązał się do przyspieszenia prac nad „Komunikacyjnym studium poszukiwawczym dla korytarza drogi S-5 łączącej III paneuropejski korytarz transportowy w rejonie Wrocławia z przejściem granicznym w Boboszowie”, a projekt ma zostać niebawem przedstawiony rządowi, tak aby trafił jeszcze do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Maciej Pawłowski

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA