Express-Miejski.pl

Czy wójt dopuszcza się nielegalnych praktyk podczas kampanii wyborczej?

Stanisław Longawa fot.: Justyna Różycka / wikipedia.pl

Otrzymaliśmy informację, że Stanisław Longawa straszy pracowników podległych mu jednostek, że jeśli na niego nie zagłosują w wyborach, stracą pracę. Wójt odpiera zarzuty.

- Powszechną stała się informacja o ogólnej mobilizacji jakiej zażądał Stanisław Longawa, wójt gminy Kłodzko od instytucji gminnych. Pracownicy podmiotów podległych gminie mają zadeklarować, że oddadzą głos na obecnego wójta. Niektórzy w swej gorliwości prowadzą oficjalną kampanię na portalu społecznościowym - komentuje nasz Czytelnik, który zauważył nieprawidłowości w kampanii wyborczej prowadzonej przez ubiegającego się o reelekcję wójta.

Kampania w Internecie

Przedszkole w Szalejowie Dolnym udostępniło plakat wyborczy kandydata, które wcześniej na swój facebookowy profil wrzuciła urzędniczka gminy Kłodzko.

Kampanię wyborczą w Internecie regulują przepisy Kodeksu Wyborczego. A ponieważ kampania wyborcza w sieci jest rzeczą dość nowatorską, to w efekcie brakuje bezpośredniego uregulowania takiej aktywności wyborczej w polskim prawie.

- Zamieszczanie plakatów wyborczych na profilach portali społecznościowych nie jest praktyką niezgodną z prawem - komentuje radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Jelonek i Juszczyk Spółka Partnerska Radców Prawnych.

Kampania w obiektach gminnych

Dodatkowo w świetlicach wiejskich, a więc na obiektach gminnych miały być wywieszane plakaty wyborcze z wizerunkiem Stanisława Longawy. Ten fakt budzi wiele kontrowersji. Nasi Czytelnicy zadają sobie pytanie czy takie praktyki są zgodne z prawem.

- Jeśli chodzi o sprawę związaną z plakatami w szkołach, to agitacja wśród uczniów jest zabroniona. Jeśli natomiast chodzi o plakaty rozwieszone w świetlicach wiejskich jest to dopuszczalne ale jedynie wówczas, gdy w takim obiekcie plakat wyborczy będą mogli wywiesić również inni kandydaci. Jeśli wywieszono plakat jednego kandydata, może to wywoływać już pretensje - komentuje Anna Podlewska, specjalista w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Wałbrzychu.

Oddasz głos, zachowasz pracę

Wójt odpiera zarzuty

- Żadnego z moich pracowników bezpośrednio podległych czy pracowników jednostek nie zmuszałem do głosowania na moją osobę ani nie namawiałem na prowadzenie kampanii na moją rzecz, dlatego uważam, że takie oskarżenia są bezzasadne. Jeśli ktoś się na taki krok decydował, to jedynie z własnej inicjatywy. Na tyle Polskie Stronnictwo Ludowe w naszej gminie jest rozbudowane, że nie potrzebuje takich prymitywnych sztuczek - komentuje Stanisław Longawa, wójt gminy Kłodzko.

Nikt nie zgłosił sprawy dotyczącej szantażu ze strony wójta na policję. - Nie mamy żadnego oficjalnego zgłoszenia w tej sprawie - komentuje rzecznik prasowy kłodzkiej policji.

- Na dzień 25 listopada zwołane było zebranie sołtysów, w celu przypomnienia im kogo mają popierać. Dzwonieniem do sołtysów zajmuje się wice wójt Urszula Panterałka - dodaje Czytelnik EM24.pl.

- Nie odbyło się żadne spotkanie z pracownikami. 25 listopada odbyła się narada sołtysów. Są to cykliczne, comiesięczne spotkania organizowane właśnie pod koniec każdego miesiąca. Porządek obrad nie jest tajemnicą, jest ogólnie dostępny i jawny. Każdy z sołtysów od dawna ma wyrobione zdanie odnośnie wyborów. Wie na kogo chce głosować. Kilka osób startowało z komitetu PSL, a niektórzy z innych komitetów. Szanuję wybór każdej z tych osób nawet jeśli nie popierają mnie. Żaden z sołtysów nie jest mi podległy.  Ma prawo mieć swoje zdanie i głosować na kogo chce - dodaje Stanisław Longawa.

Miód kiełbasą wyborczą

Dodatkowo wiele kontrowersji budzi fakt, że sołtysowie gminnych wsi rozdawali wyborcom prezenty w postaci słoików miodu. Na słoiczkach słodkiego płynu widniały etykiety z logo Komitetu Wyborczego PSL wraz z pozdrowieniami od Stanisława Longawy.
- Miód był kolportowany oficjalnie i nikt tego nie ukrywa - mówi nasz Czytelnik.
- Podczas kampanii wyborczej dopuszczone jest rozdawanie prezentów wyborcom, jednakże wartość takich gadżetów nie może przekraczać wartości przedmiotów stosowanych w normalnej reklamie. Dla przykładu jak najbardziej można rozdawać cukierki owinięte w papierek z logo i danymi kandydata, długopis, ołówek czy kieszonkowy malutki kalendarzyk. Wartość takich przedmiotów jest dość niska. Jeśli koszt "prezentu" wyborczego szacowany jest już na kilkanaście złotych jest to niedopuszczalne - mówi Anna Podlewska.

- Podczas kampanii wyborczej w wyborach samorządowych Komitet Wyborczy PSL wykorzystywał gadżety reklamowe w postaci produktów lokalnych. Ich koszt jednostkowy nie przekraczał - zwyczajowo przyjętej wartości gadżetów reklamowych rozdawanych przez komitety - twierdzi Longawa.

Katarzyna Mendak

28

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Czy wójt dopuszcza się nielegalnych praktyk podczas kampanii wyborczej?

    2014-11-24 10:10:47

    Katarzyna Mendak

    Otrzymaliśmy informację, że Stanisław Longawa straszy pracowników podległych mu jednostek, że jeśli na niego nie zagłosują w wyborach, stracą pracę. Wójt odpiera zarzuty.

  • 2014-11-27 15:48:17

    gość: ~mieszkaniec

    "Czytelnik"- to nie brzmi wiarygodnie. Z pewnością nie jest to osoba postronna którą uderza rzekoma agitacja i przymuszanie do popierania Longawy, gdyż takich procederów w gminie kłodzko po prostu się nie stosuje. To tak jakby mówić że "pewna osoba" lub "ludzie gadają", co świadczy o nierzetelnośćci redakcji. Drogi "czytelniku" to Niebieszczński zwolnił z pracy osobę która agitowała przeciw niemu. Skończyło sie to w sądzie.

  • 2014-11-27 16:16:53

    gość: ~Czytelnik

    To tylko kropla w morzu co pan wój i pani wój wyprawiają z pracownikami i podległymi jednostkami aby utrzymać się na stołku. Oprócz tego obiecują stanowiska pracy rodzinom z rady gminy. Ale wiadomo o co chodzi przecież władza i pieniądze idą tu w parze. Wszystkie sprawy które zostały poruszone teraz tu i wcześniej w listach do mieszkańców to nie wszystko !!!!!

  • 2014-11-27 17:21:08

    gość: ~mieszkaniec 2

    napisz komu obiecał, będziesz dla mnie wiarygodny. Alist widziałam i się śmiejemy bo to stek bzdur, wygląda jakby ksiądz Natanek to pisał. Dziś dostaliśmy sprostowanie od Longawy. Widać że to wykształcony człowiek.

  • 2014-11-27 16:26:49

    gość: ~Mały

    Zazdrość ludzka nie zna granic. Zajmijcię się lepiej ojcami w rejestrze dłużników, kredytami w bankach. Powrót do władzy wam się marzy żeby sprostować wasze życie dlatego chcecie powrotu do władzy bo wiecie że z Longawą nie ma układów.

  • 2014-11-27 16:33:19

    gość: ~mieszkanka

    U mnie w domu w Starym Wielisławiu był pan Gąsiorek i namawiał na głosowanie na pana Niebieszczańskiego zostawił list bardzo brzydki, cała wieś jest oburzona jego zachowaniem. On był zastępca i znowu chce być bo za mało zarabia.

  • 2014-11-27 16:35:23

    gość: ~zdziwiona

    A przecież Gąsiorek pracuje w gminie kłodzko, to pewnie on jest ten "czytelnik" :D. Władza mu się marzy. A tu nie władza potrzebna tylko gospodarz. Ja głosuje na Longawe.

  • 2014-11-27 16:55:02

    gość: ~działacz

    Wydaje mi się że przeceniacie Niebieszczańskiego....
    Czy to normalne, że jeden robi wszystko dobrze a inny wszystko źle?

    Mam wrażenie, że artykuł został napisany na zlecenie Stanisława, żeby mógł pokazać jaki to on jest biedny i pokrzywdzony :/
    żal!

  • 2014-11-27 17:50:25

    gość: ~hahaha

    A ja mam wrażenie że to były zastępca wójta :D

  • 2014-11-27 16:56:51

    gość: ~KZ

    To co wyprawia pan Niebieszczanski żeby oczernic obecnego wójta przechodzi ludzkie pojęcie. A to co działo się w urzedzie gdy on był wójtem każdy wie. Ja nie chce powrotu czasów kiedy wszystkie inwestycje szły do jaszkowej a inne miejscowości dostawały ochłapy. Niebieszczańskiemu mówię NIE !!!!!

  • 2014-11-27 17:15:48

    gość: ~Ja

    Kampania Niebieszczańskiego jest brudna, polega tylko na szkalowaniu Longawy, dlaczego nie jest oparta na dokonaniach tylko zaczepkach i oskarżeniach? Niebieszczański gdyby wygrał (co jest nierealne) gdyby kończył kadencję miałby 70 lat...

  • 2014-11-27 17:37:41

    gość: ~hahhaha

    Jak można straszyć żeby głosowali, skoro przy skreślaniu każdy i tak zagłosuje jak chce. Takie straszenie dałoby odwrotny skutek, tym bardziej nie wierze aby tak postąpił bo to człowiek dobrze wykształcony i mądry. Konkurencja Longawy to prości ludzie więc takie oszczerstwa śmieszą. Ale cóż im pozostało? Zobaczymy w niedzielę.

  • 2014-11-27 17:41:54

    gość: ~soltys

    25 listopada na cyklicznej naradzie soltysow organizowanej raz w miesiacu (pod koniec kazdego miesiaca) nikt mi nie musial przypominac na kogo mam glosowac, bo od poczatku glosuje na Stanislawa. Takiego spokoju w gminie i takiej pomocy my soltysi wczesniej nie mielismy.

  • 2014-11-27 17:59:09

    gość: ~soltys

    ps. i dzwonieniem do soltysow zajmuje sie pani Ania (pracownica urzedu gminy, ktora w pracy zajmuje sie soltysami), a nie pani Urszula. Pani wójt ma powazniejsze zadania w gminie.

  • 2014-11-27 19:40:11

    gość: ~GOŚĆ

    NIE BO TO WŁAŚNIE PANI URSZULA WYDZWANIAŁA DO SOŁTYSÓW I DO CZŁONKÓW PSL A WIEM TO BO TEGO DOŚWIADCZYŁEM NA WŁASNEJ SKÓRZE TO KAMPANIA PROWADZONA W DRUGIEJ TURZE PRZEZ OBECNEGO WÓJTA JEST AGRESYWNA ZA WSZELKĄ CENĘ CHCE POZOSTAĆ NA STOŁKU ZA 12000 ZŁ TEŻ BYM SIĘ TRZYMAŁ

  • 2014-11-27 21:08:26

    gość: ~ja

    Przedstaw się kłamco, Dlaczego jej nie zwróciłeś uwagi skoro tak było. Ja wiem dlaczego, bo to wymiśliłeś.

  • 2014-11-27 19:16:11

    gość: ~tchibo

    W Urzędzie Gminy i tak rządzi żona obecnego wójta, a Pan Niebieszczański przynajmniej jak coś obieca to dotrzymuje słowa

  • 2014-11-27 21:02:54

    gość: ~ja

    Jak obiecał tak zrobił wszystko w Jaszkowej...

  • 2014-11-27 21:13:53

    gość: ~KZ

    A może Jaszkowa niech się oderwie od gminy Kłodzko wtedy mieliby wspaniałego wójta Niebieszczańskiego.

  • 2014-11-27 21:16:38

    gość: ~ja

    Albo niech Niebieszczański zostanie sołtysem, pozyskuje fundusze dba o wieś... Niestety on umie tylko rządzić. Chce władzy i niczego więcej.

  • 2014-11-27 21:39:54

    gość: ~Juliusz

    Szkoda, że kampania wyborcza w gminie poszła w tę stronę a raczej Pan Niebieszczański skierował ją na takie tory - obrzucanie kontrkandydata oszczerstwami niczym niepopartymi to chwyt osoby, która nie ma już wyjścia. Sądziłem, że dojdzie raczej do prezentacji kandydatów i ich pomysłów. Dobrze że chociaż Pan Longawa zaprezentował swoje dalsze plany na rzecz rozwoju Gminy Kłodzko - jeszcze chwila i będzie je Pan mógł realizować.

  • 2014-11-27 23:31:37

    gość: ~mieszkaniec Gminy

    Odnośnie listu(oszczerstw) pana N. Kto interesuje się sprawami Gminy wie, że Szkoła Integracyjna W Szalejowie Górnym powstała dzięki St. Longawie, bo był on wówczas wicemarszałkiem woj.dolnośląskiego.Dalej, czy p. N. zapomniał, jak sam w ramach współpracy jeździł kilkakrotnie do Niemiec?. Czy zapomniał, jak w nachalny sposób w poprzednich kampaniach wyborczych wykorzystywał swoją funkcję wójta, jak w bezwzględny sposób niszczył ludzi, którzy byli według niego nielojalni. Można byłoby jeszcze długo wymieniać czyny pana N., ale czas już kończyć

  • 2014-11-28 11:01:34

    gość: ~tchibo

    Wczoraj w Starym Wielisławiu żona obecnego wójta - pracownik Urzędu Gminy roznosił listy Pana Longawy . To tez nieprawda?

  • 2014-11-28 11:16:12

    gość: ~JA

    WIĘKSZEJ BZDURY NIE SŁYSZAŁEM- TO KŁAMSTWO !!! ROZNOSIŁA PANI SOŁTYS Z KOLEŻANKĄ :D

  • 2014-11-28 14:42:19

    gość: ~Misiek

    Niebieszczański przegra dzięki Targońskiej, ta dziewucha go ośmiesza.

  • 2014-11-28 19:10:53

    gość: ~Juliusz

    Pani Natalia owszem i zakupiła odpowiednie książki na temat prowadzenia kampanii wyborczej ale chyba zapomniała przeczytać - ani Ona nie wygrała i jeszcze pogrążyła Ryszarda oj kiepsko to widzę

    .

  • 2018-10-04 03:07:16

    gość: ~Monika

    Wujt jest falszywy nie glosujcie na niego mieszkamy w noze 13m2bez ubikacji i bez lazienki i bez ogrzewania mielismy obiecane mieszkanie zamiene przez gmine ktura nie wywiazuje sie z obietnicy przez scia e z nami mieszka osoba ktura chla i straszy sasiaduw i wylewaszczyny przez okno a wujt ma to w dupie i cala ta chalastra jego pokroju caly czas jestesmy zbywani obietnicami ze dostaniemy lokal zamieny a potem slyszymy ze nie jestesmy potrzebujacy .

  • 2018-10-04 03:44:03

    gość: ~Grzegoz

    ostatnio dodany post

    Wujcie jesli w przeciagu tygodnia nie dostane obiecanego mieszkania zastepczego narobie ci takiego smrodu kolo dupy ze bedziesz skonczony jako wujt gminy .