Express-Miejski.pl

Park Strażacki w Kłodzku będzie nie do poznania

Prace budowlane trwają w najlepsze fot.: KCKSiR

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na Dolnym Śląsku, z racji swojego usytuowania w pobliżu gór i dostępu do źródeł wód mineralnych, istniej wiele uzdrowisk. Dużym zainteresowaniem cieszą się również pijalnie wód. Do najbardziej znanych w tym regionie miast zdrojowych należą oczywiście: Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Polanica Zdrój, Szczawno Zdrój czy Duszniki Zdrój.

Zważywszy jednak na to, iż całe Sudety, a w szczególności Kotlina Kłodzka obfituje w wody lecznicze, coraz więcej miast stara się o własne pijalnie oraz status zdroju. Koszt tego typu inwestycji nie musi być wysoki, a wydane pieniądze bardzo szybko się zwracają, ponieważ  miejsce z dostępem do wody mineralnej z pobliskich uzdrowisk stanowi kolejną atrakcję turystyczną dla miast nieposiadających własnego źródła.

Z racji tego, iż Kłodzko położone jest w samym centrum kotliny, w otoczeniu pięknych krajobrazów wytworzonych przez naturalne zjawiska krasowe, stanowiąc przy tym jedno z największych miast turystycznych tego obszaru, postanowiono stworzyć tutaj własną pijalnię  wody mineralnej. Burmistrz Miasta Kłodzka Bogusław Szpytma już na początku swojej kadencji zapowiedział przebudowę istniejącego Parku Strażackiego oraz budowę w tym miejscu minipijalni wód mineralnych. Po uzyskaniu pozytywnej oceny formalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i tym samym przyznaniu środków na projekt, wiosną tego roku pełną parą ruszyły prace przebudowy obiektu.

Nie udałoby się zrealizować projektu bez pomocy środków pozyskanych z Unii Europejskiej. - W minionym roku udało nam się pozyskać 32 miliony złotych ze środków zewnętrznych. Myślę, że w tym roku nie będziemy gorsi. Zaczęliśmy m.in.  od odnowy Parku Strażackiego, na co planujemy wydać blisko 2,9 mln, z czego dofinansowanie ze środków RPO wynosi ponad 2 mln zł – zapewnia włodarz miasta Bogusław Szpytma. Prace przebudowy Parku Strażackiego – historycznego centrum Kłodzka, położonego pomiędzy ulicami Traugutta i Kościuszki potrwają do końca listopada 2010 roku. Zatem już wkrótce ta niezwykle istotna ze względów turystycznych i rekreacyjnych część miasta odzyska swój dawny blask.

Projekt zakłada przebudowę ciągów pieszych i jezdnych z odtworzeniem historycznej nawierzchni w miejscach szczególnie eksponowanych. Dodatkowo wyznaczona została przestrzeń publiczna w formie placyków, na której postawione zostaną elementy małej architektury, w tym ławki i kosze nawiązujące do zabytkowego charakteru parku. Na placyku głównym, zgodnie z rysem historycznym stanie okazała fontanna, jako główna ozdoba obiektu. Elementami wieńczącymi projekt będzie wprowadzenie różnego typu oświetlenia, w tym latarni oraz oświetlenia fontanny. Wieczorem, po zachodzie słońca tryskająca woda będzie mienić się tysiącem barw, co zapewni niezwykłe widowisko.

Prace nad nowym wizerunkiem parku posuwają się w bardzo szybkim tempie. Już teraz gołym okiem widać zmiany, jakim ulega ta część miasta.

Na chwilę obecną w Parku Strażackim powstał obszerny parking, a dodatkowo na terenie całego obiektu wyrównano powierzchnię pod chodniki, które w niedługim czasie wyłożone zostaną kostką brukową. Wyburzono również starą fontannę, gdyż na jej miejscu już wkrótce stanie nowa, znacznie bardziej okazała.

Najważniejszym elementem rewitalizacji parku jest oczywiście projekt budowy minipijalni wód mineralnych. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w mieście  i to właśnie ono ma sprawić, że Kłodzko stanie się atrakcyjniejsze turystycznie i urośnie w przyszłości do rangi zdroju. Na chwilę obecną postawiono konstrukcję budynku pijalni oraz wykonano przyłącza. W niedalekiej przyszłości stanie tu piękny, oszklony budynek, w którym każdy mieszkaniec Kłodzka bądź turysta będzie mógł napić się wody źródlanej z pobliskich uzdrowisk.

Dodatkowo niedaleko ciągu jezdnego powstaje toaleta miejska, w miejscu, w którym niegdyś się znajdowała. Co ciekawe, zachowano posadzki rozebranego projektu, które w  przyszłości ozdobią nowy budynek.

Projektowane place wokół pijalni, toalety i fontanny podkreślone zostaną układem nawierzchni oraz detalem architektonicznym, gdzieniegdzie z dodatkowym oświetleniem posadzki.

Rewitalizacja Parku Strażackiego to duży krok w rozwoju gospodarczym gminy. Dzięki tego typu inwestycjom Urząd liczy na ożywienie działalności podmiotów gospodarczych, zwiększenie się liczby stanowisk pracy, a co za tym idzie większe wpływy do budżetu miasta. Jest to również kolejny etap w rozwoju turystycznym miasta. Powstanie nowego obiektu zgodnego z rysem historycznym, nawiązującego wyglądem i charakterem do parku sprzed lat, przyczyni się do powiększenia dziedzictwa kulturalnego Kłodzka, stając się tym samym kolejnym miejscem, które warto odwiedzić podróżując po Dolnym Śląsku.

Atrakcyjnie zagospodarowana przestrzeń, budowa podświetlanej fontanny, ławek, latarni w otoczeniu parkowej zieleni to także zapowiedź nowych form spędzania wolnego czasu oraz rekreacji dla samych mieszkańców Kłodzka. W połączeniu z pijalnią wód stanie się również miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, kuracjuszy oraz wczasowiczów przyjeżdżających do Kotliny Kłodzkiej.

Przyjemnie będzie napić się źródlanej wody w otoczeniu zieleni drzew, siedząc przy rozświetlonej fontannie. - Kłodzko położone obok miejscowości uzdrowiskowych, posiadających własne pijalnie wód, wzmocni swoją pozycję jako obszar przyciągający turystów krajowych i zagranicznych – dodaje burmistrz Bogusław Szpytma.

Jest spora szansa, że pomysł spodoba się nie tylko mieszkańcom Kłodzka, ale także wszystkim turystom, odwiedzającym miasto, a budowa pijalni wód wpisze je na stałe w krajobraz miast uzdrowiskowych Kotliny Kłodzkiej.

Karolina Żurek / Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekraacji

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Park Strażacki w Kłodzku będzie nie do poznania

  2010-08-20 15:54:53

  Karolina Żurek / Kłodzkie Ce

  Na Dolnym Śląsku, z racji swojego usytuowania w pobliżu gór i dostępu do źródeł wód mineralnych, istniej wiele uzdrowisk. Dużym zainteresowaniem cieszą się również pijalnie wód. Do najbardziej znanych w tym regionie miast zdrojowych należą oczywiście: Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Polanica Zdrój, Szczawno Zdrój czy Duszniki Zdrój.

 • 2010-08-20 16:33:49

  007

  Bardzo dobrze, ze Kłodzko korzysta z wypracowanej przez inne miasta typowo uzdrowiskowe jak Duszniki, Polanica marki. Jest szansa, że część osób zatrzyma się tu w drodze na Kudowę i zachowa dobre wspomnienia, a może nawet wróci. Szkoda tylko, że w rynku nie ma fajnych miejsc, zeby potanczyc, zatrzymac sie na kawe itp.

 • 2010-08-20 22:47:40

  gość: ~Jozek

  No właśnie u nas w Ząbkach też nie ma gdzie potańczyć.Pod tym względem nie jesteśmy ani lepsi ani gorsi od Kłodzka.Chyba że w sali konferencyjnej u p.burmistrza. :-))

 • 2010-08-21 00:53:10

  gość: ~imprezowicz

  Kto mówi że u nas nie ma gdzie się zabawić? Wystarczy wejść na you tube i napisać jozkofan.Ziomkowie bawią się w dzień i w nocy aż ziemia dudni.

 • 2010-08-21 19:27:32

  gość: ~turysta

  ostatnio dodany post

  Pewnie turyści będą oczarowani tym miejscem, ale wyjeżdżając z Kłodzka pozostanie rozczarowanie z powodu obsranego dworca PKP.

REKLAMA


REKLAMA