Express-Miejski.pl

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa o budowie mieszkań dla kłodzkich żołnierzy

Budują dwa bloki mieszkalne dla kłodzkich wojskowych fot.: Katarzyna Mendak / Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na potrzeby mieszkaniowe żołnierzy pełniących służbę w Kłodzku na ulicy Spółdzielczej w Kłodzku budowane są dwa bloki mieszkalne. Zamieszka w nich 35 rodzin.

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa (w skrócie WAM) Oddział Regionalny we Wrocławiu realizuje zadanie inwestycyjne polegające na budowie zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych na potrzeby mieszkaniowe żołnierzy pełniących obowiązki służbowe w Kłodzku.

Dwa budynki -> 35 mieszkań

10 czerwca po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę przystąpiono do wznoszenia dwóch bloków przy ulicy Spółdzielczej w Kłodzku. - Nieruchomość przy tejże ulicy jest własnością Skarbu Państwa. Inwestycja obejmuje realizację dwóch budynków mieszkalnych składających się z 35 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 2.400 m², w tym: 30 lokali 3-pokojowych oraz 5-dwupokojowych w standardzie „pod klucz”. - komentuje Grzegorz Kubicki z Działu Organizacyjnego Oddziału Regionalnego WAM we Wrocławiu.

Dodatkowo wykonane zostaną drogi dojazdowe do obu obiektów. Przewidziano także stworzenie parkingów, miejsc składowania odpadów, zbudowanie placu zabaw oraz emelemtów małej architektury i zieleni. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na 20 grudnia 2014 roku. Po zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia robót rozpoczną się procedury odbiorów. Koszt całej inwestycji sięga niemal 9 milionów złotych.

Kto otrzyma przydział na mieszkania?

- Lokale mieszkalne będą przydzielane żołnierzom zawodowym pełniącym zawodową służbę wojskową w miejscowości Kłodzko według zasad określonych w przepisach ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, zgodnie z prowadzoną przez Oddział Regionalny Wojskowej Agencji Mieszkaniowej we Wrocławiu ewidencją złożonych wniosków o przydział lokalu mieszkalnego - tłumaczy Grzegorz Kubicki. - Przydział lokalu będzie uzależniony od daty złożenia przez żołnierza wniosku o przydział lokalu oraz posiadanych przez żołnierza uprawnień związanych między innymi z liczbą członków rodziny. Zasiedlenie lokali mieszkalnych przez żołnierzy zawodowych zostanie rozpoczęte po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie, które planujemy uzyskać do 31 grudnia. Już na początku I kwartału 2015 roku żołnierze wraz z rodzinami wprowadzą się do nowo oddanych budynków mieszkalnych - dodaje.

Lokatorzy będą musieli co miesiąc uiszczać opłaty mieszkaniowe zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP.

- Osoba, która zajmuje lokal mieszkalny, w terminie do 15-go każdego miesiąca uiszcza opłaty za używanie lokalu nie wyższe niż 3 procent wartości odtworzeniowej lokalu w skali rocznej i zaliczki na opłaty pośrednie - tłumaczy Grzegorz Kubicki. Opłata obejmuje świadczenie pieniężne za korzystanie z lokalu mieszkalnego, koszty utrzymania technicznego obiektu, koszty konserwacji, odpis na fundusz remontowy, koszty utrzymania zieleni i pomieszczeń wspólnego użytkowania, w tym koszty związane z utrzymaniem czystości, energii cieplnej, elektrycznej i wody na potrzeby części wspólnej, zwrot kosztów z tytułu podatku od nieruchomości, opłatę za antenę zbiorczą lub telewizję kablową, opłaty z tytułu legalizacji przyrządów pomiarowych zamontowanych na potrzeby lokalu mieszkalnego oraz opłaty z tytułu użytkowania dźwigu osobowego i konserwacji urządzeń domofonowych. - Zgodnie z powyższą ustawą przez opłaty pośrednie należy rozumieć opłaty za energię cieplną, elektryczną, gaz, wodę oraz odbiór nieczystości stałych i płynnych - dodaje Kubicki.

Jaki jest czynsz w budynkach stanowiących 100 procent własności Skarbu Państwa?

W Oddziale Regionalnym WAM we Wrocławiu stawka czynszowa na dzień dzisiejszy wynosi 4,97 złote za metr kwadratowy powierzchni użytkowej lokalu. Taka wartość obowiązywać będzie również w nowo oddanych lokalach w Kłodzku. Oprócz powyższej opłaty żołnierze zobowiązani będą uiszczać opłaty za media komunalne:

 • woda, ścieki i odbiór nieczystości stałych wg stawek obowiązujących na terenie miasta Kłodzka ustalonych na podstawie Uchwał Rady Miejskiej Kłodzka;
 • energia cieplna na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzania wody – indywidualne piece gazowe, w związku z czym umowy przez użytkowników lokali będą zawierane bezpośrednio z gazownią;
 • energia elektryczna – umowy przez użytkowników lokali będą zawierane bezpośrednio z zakładem energetycznym.

Czy lokale będzie można wykupić?

Lokale mieszkalne zlokalizowane w realizowanych obecnie budynkach będą miały status kwater i jako takie zgodnie z art. 55 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP nie będą podlegały zbyciu na rzecz najemców.

Katarzyna Mendak

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wojskowa Agencja Mieszkaniowa o budowie mieszkań dla kłodzkich żołnierzy

  2014-10-31 10:07:10

  Katarzyna Mendak

  Na potrzeby mieszkaniowe żołnierzy pełniących służbę w Kłodzku na ulicy Spółdzielczej w Kłodzku budowane są dwa bloki mieszkalne. Zamieszka w nich 35 rodzin.

 • 2014-10-31 21:31:00

  gość: ~Janek

  Nasze podatki sie rozdupca na mieszkania dla trepów a cale koszary jedne i drugie świeca pustkami

 • 2014-11-18 10:24:36

  gość: ~Andrzej 2014

  Panie Janku ma pan racje w naszym PAŃSTWIE NADAL BRAK LUDZI MYŚLĄCYCH!!!!!!!!!!!

 • 2014-11-18 10:25:40

  gość: ~Andrzej 2014

  Panie Janku ma pan racje w naszym PAŃSTWIE NADAL BRAK LUDZI MYŚLĄCYCH!!!!!!!!!!!

 • 2014-12-07 01:23:41

  gość: ~Maniek

  ostatnio dodany post

  Ma pan pełną rację! W koszarach jest tyle miejsca dla bazy noclegowej co w kłodzkim szpitalu. Stoi tam budynków od groma, w których miejsce jest wykorzystywane w jakichś 20% a reszta jest niezagospodarowana i niszczeje z powodu braku środków na remonty (nawet te bieżące) a tu lekką ręką wydawane jest 9 mln na budowę nowych mieszkań !
  Jestem pewien, że tą bulwersującą sprawą powinny się zająć NIK, CBA i prokuratura.
  Coś tu za bardzo śmierdzi starym burmistrzem Szpytmą i jego machlojkami wokół kłodzkich aktywów trwałych. Z pewnością nasz były burmistrz chciał sprzedać majątek należący do jednostki wojskowej i sfinansować swoją ambicjonalnie rozbuchaną hucpę.

 • 2014-12-01 01:33:41

  gość: ~Maria

  Bo co bo nie bedzie miał Pan dla kogo mieszkań wynajmować i to pana tak boli ? Jakos politycy wiecej kasy rocznie wydają na siebie i swoje rodziny to nikogo nie bulwersuje a jak by doszło do konfliktu zbrojnego to wojskowi bedą jako mięso armatnie. Tego nikt nie widzi, tak samo psiczycie na policję i inne służby mundurowe im też mieszkania budują tylko oni bronią twojego tyłka oni pierwsi idą na odstrzał. Jeszcze policja strajkować może ale wojsko nie i w razie czego to wojsko bierze odpowiedzialność za resztę służb. I jak jest przysłowie " jak trwoga to do Boga" to jak Ci się coś dzieje to gonisz na policję lub chcesz żeby wojsko pomogło przy powodzi jak chate zalewa a potem się psioczy na nich. Jakoś bankowcy też dostają mieszkania i premie i co o tym cisza tak samo ciwszyscy urzednicy to oni dopiero nic nie robią tylko utrudniają ludziom życie i to Ty i Ty i ja im za to płace. Wiec pomyslcie poczytajcie dowiedzcie się jak to naprawdę wyglada a nie rzucacie błotem. W innych krajach żołnierzy jeszcze lepiej się traktuje i ludzie mają do nich szacunek bo wiedzą że w razie czego to oni będą ich bronić jako pierwsi. A czego masz pretensje do ludzi co pracują a nie masz do tych co siedzą na zasiłkach w mieszkaniach socjalnych to wszystko też za twoje moje pieniądze i taki nic nie robi bo ma wszystko za darmo i tylko wegetuje.

REKLAMA


REKLAMA