Express-Miejski.pl

O przyszłości kopalni

O przyszłości kopalni fot.: TimeOut

15 października odbyła się konferencja dotycząca uruchomienia kopalni na terenie obu noworudzkich gmin.

15 października odbyła się konferencja dotycząca uruchomienia kopalni na terenie obu noworudzkich gmin. W spotkaniu udział wzięli: burmistrz Tomasz Kiliński, wójt Sławomir Karwowski, poseł Monika Wielichowska, urbanista Marek Wiland, wicestarosta Adam Łącki oraz reprezentujący spółkę Coal Holding dyrektor generalny- Andrzej Zibrow. Prezentacji dotychczasowych prac oraz obecnemu etapowi realizacji, przysłuchiwali się obecni w ratuszu - przedstawiciele środowisk górniczych.

W blisko godzinnym wystąpieniu, Andrzej Zibrow poinformował o zaawansowaniu oraz planach na kolejne miesiące. Na chwilę obecną firma wydała ok. 10 mln. dolarów(odwierty, badania) z łącznej puli 150 mln zadeklarowanej kwoty. W opraciu o badania i przygotowane symulacje; przedstawiciel inwestora przekonywał o licznych pokładach (ok. 107 mln. ton) bardzo wysokiej jakości węgla koksującego, którego roczne wydobycie określił na poziomie 1,25 - 2,5 mln ton. Do dotychczasowych 5-ciu odwiertów( gł. ok. 1000 m.) wykonane zostaną 2 kolejne w obszarze Pola Piast Rejon Lech. W projektowaniu kopalni wykorzystywane są najnowsze, innowacyjne technologie, przy zachowaniu takich priorytetów jak bezpieczeństwo oraz ochrona środowiska. W przypadku powstania kopalni w granicach miasta bądź Ludwikowicach Kł., oznacza to zatrudnienie na poziomie ok. 2 tys. osób.

Zadowolenia z perspektywy tak znaczącego ożywienia gospodarki miasta i regionu, nie ukrywa duet Kiliński - Karwowski. - Jako miasto od początku wspieramy tę inwestycję współpracując z firmą Coal Holding w zakresie przygotowania niezbędnej dokumentacji. Pomagamy we wszystkich procedurach administracyjnych, udostępniamy grunty a także spotykamy się cyklicznie. Jeżeli grupa kapitałowa "Balamara" z prezesem Derkiem Lenartowiczem, przystąpią do budowy kopalni i wydobycia węgla w naszym mieście, to możemy mówić o sporym spadku poziomu bezrobocia w regionie. Jako miasto w wieloletnimi tradycjami górniczymi, jesteśmy przygotowani na ponowne kształcenie kadr górniczych, poprzez reaktywowanie szkół profilowych. Odtworzenie kształcenia górniczego w Nowej Rudzie, nie stanowi żadnego problemu- przekonuje włodarz.

Na zakończenie środowej konferencji, przedstawiciel inwestora, wręczył m.in na ręce burmistrza Tomasza Kilińskiego i wójta Sławomira Karwowskiego, podziękowania za "ogromne zaangażowanie, okazane wspracie, wysoki profesjonalizm i znakomitą organizację współpracy przy realizacji Projektu " Nowa Ruda Węgiel Koksujący". Włodarze otrzymali także górniczy oskard oraz próbki antracytu pochodzące z wykonanych już odwiertów. Panowie podziękowali za dotychczasowe zaangażowanie firmy w projekt kopalni w Nowej Rudzie.

Informacja została wysłana na kontakt@em24.pl. Chcesz pochwalić się działalnością swojej organizacji? Wyślij relację na nasz adres email!

TimeOut

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA