Express-Miejski.pl

Noworudzka kopalnia antracytu

Kopalnia coraz bliżej fot.: Express-Miejski.pl/AJ

W ubiegły piątek w kłodzkim starostwie odbyło się kolejne spotkanie z australijskim inwestorem, który chce zbudować kopalnię antracytu w okolicy Nowej Rudy.

Podczas piątkowej konferencji prasowej, którą poprowadził wicestarosta Adam Łącki (10.10.2014r.) obecni w starostwie przedstawiciele z australijskim inwestorem na czele przedstawili nowe informacje dotyczące budowy kopalni węgla w Ludwikowicach Kłodzkich. Podczas spotkania po raz pierwszy pokazano wirtualny obraz złoża. Informacje przekazane w trakcie prezentacji są wynikiem rocznej pracy, którą prowadzono w Nowej Rudzie między innymi poprzez wykonanie odwiertów. Prezes Coal Holding, Derek Lenartowicz poinformował, że do tej pory firma zainwestowała w projekt 10 mln złotych. Koszty są przede wszystkim wynikiem wykonania odwiertów i ich szczegółowych badań.

Warunkiem otrzymania koncesji na wydobycie węgla jest wykonanie siedmiu odwiertów, której otrzymanie ma nastąpić w II kwartale 2015 roku. Kopalnia antracytu w Ludwikowicach Kłodzkich ma powstać w ciągu 3-4 lat. Obecnie w okolicy Nowej Rudy dobiega końca wiercenie dwóch odwiertów badawczych. Prognozy są obiecujące, noworudzkie pokłady mogą być znacznie bogatsze niż się pierwotnie spodziewano. Wyliczenia wskazują, że złóż znajdujących się na obszarze Miasta i Gminy Nowa Ruda wystarczy na minimum 30 lat. Planuje się wydobycie ok. 1,5 mln ton węgla rocznie.

Firma planuje zatrudnienie 1500-2000 osób. Inwestor zapewniał, że zatrudnienie w nowopowstałej kopalnio znajdą lokalni mieszkańcy. W związku z tym niezbędne może się okazać uruchomienie w jednej z lokalnych szkół, profilu kształcącego górników. Inwestor wielokrotnie podkreślał, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pracowników, dlatego miejsca pod ziemią, do których będą zjeżdżali ludzie, będą wcześniej odpowiednio zbadane. Obecny podczas spotkania Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holding zapewniał, iż przy budowie kopalni firma ma zamiar sięgnąć po najnowocześniejsze technologie dostępne w świecie. Koszt budowy kopalni szacuje się na ponad 200 mln dolarów. Noworudzkie złoża kryją w sobie najdroższy węgiel kamienny - antracyt, dlatego nie ma żadnych obaw, że wydobycie może być nieopłacalne. Inwestor prowadzi już rozmowy z potencjalnymi odbiorcami węgla.

Inwestycja ta ma szczególne znaczenie dla władz a przede wszystkich dla mieszkańców Miasta i Gminy Nowa Ruda, ponieważ bezrobocie w tej okolicy przekracza 25%.

Na zakończenie spotkania prezes Lenartowicz i dyrektor Zibrow podziękowali lokalnej władzy a także wszystkim, który poprzez swoje działania wspierają realizację inwestycji, wręczając symboliczny kawałek węgla wydobyty podczas wykonywania pierwszych odwiertów.

AJ/express-miejski.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Noworudzka kopalnia antracytu

  2014-10-13 11:39:54

  AJ/express-miejski.pl

  W ubiegły piątek w kłodzkim starostwie odbyło się kolejne spotkanie z australijskim inwestorem, który chce zbudować kopalnię antracytu w okolicy Nowej Rudy.

 • 2014-10-13 21:19:45

  gość: ~juliusz skorek

  ostatnio dodany post

  poprawcie mnie wodzowie powiatu noworudzkiego wałbrzyskiego i okolic-- przecież myśmy mieli tam swoje kopalnie pracowali tam polscy górnicy wydobywano polski węgiel. A TERAZ TYLE RADOŚCI ZE NIEMCY I INNI CHCĄ NAS Wykorzystać ZBUDOWAĆ SWOJE ktoś w tym co do tej pory nazywałem ojczyzna postradał zmysły NASZYMI REKAMI ZBURZONO ZNISZCZONO PRZEMYSŁ NASZ RODZIMY mamy wolność głód i zgrzytanie zebami ZAPYTAJCIE TYCH ZE STYROPIANÓW O CO TU CHODZI CZY PRZYPADKIEM NIE O TO .................... SAMI ZNISZCZYLIŚMY POLSKę NASZA OJCZYZNĘ ................ teraz dziękujemy kapitalista ze budują nam coś i będziemy za średnia krajowa zapie............ a jak nie to na wschodzie jest dużo taniej siły roboczej

  mamy wolność solidarność i ............. kolegów partyjnych

REKLAMA


REKLAMA