Express-Miejski.pl

Druga młodość domów sudeckich

Spotkanie przedsiębiorców w Korytowie fot.: INVEST PARK

Przedsiębiorcy z Kotliny Kłodzkiej zamierzają zjednoczyć siły w walce o nowe rynki. Spotkali się w Korytowie (gmina Kłodzko) gdzie omawiali szczegóły.

Inspiracją stały się domy sudeckie, które można jeszcze niekiedy zobaczyć na Dolnym Śląsku. Ze względu na charakterystyczną budowę, czyli drewniane belki podpierające piętro lub więźbę dachową, nazywane są również domami przysłupowymi. Pierwsze powstały na przełomie piętnastego i dziewiętnastego wieku, ale największą popularność zyskały w XIX wieku. Do naszych czasów zachowało się ich w regionie zaledwie kilkaset, ale nadal cieszą oko, harmonijnie wpisując się w krajobraz górski. Każdy jest niepowtarzalny, ponieważ właściciele budowali je według potrzeb i zasobności portfela. Można więc spotkać domy piętrowe lub parterowe, duże i małe, wąskie i szerokie, skromne i bogate.

Przedsięwzięcie „Domy Sudeckie” ma wypromować markę charakterystycznych, ekologicznych i energooszczędnych domków jednorodzinnych wzorowanych na domach przysłupowych.

- Mamy dosyć oszpecania krajobrazu koszmarkami budowlanymi, które powstają w okolicy – przekonuje właściciel pałacu w Korytowie Michał Adamczewski - Dlatego chcemy stworzyć produkt, który byłby funkcjonalny, prosty, a przy tym ładny - dodaje Michał

W projekt zaangażowali się architekci, samorządowcy oraz naukowcy z Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Wiele oczekiwań budzi prezydencka ustawa o polityce krajobrazowej, która czeka na sejmową debatę. Natomiast wiceprezes Inwest-Parku Teodor Stępa obecny na spotkaniu uważa, że inicjatywa to dobry i trafiony pomysł - Małe i średnie firmy stanowią duży potencjał w tym rejonie Dolnego Śląska. Inicjatywa bardzo cieszy, tym bardziej, że wspólne działania lokalnych inwestorów ułatwią również starania o dofinansowania z Unii Europejskiej.  

Prace nad utworzeniem klastra, czyli grupy zrzeszającej przedsiębiorców z jednej branży wspieranych przez instytucje badawczo-rozwojowe i samorządowe rozpoczną się od opracowania wspólnej koncepcji projektów 5 domów oraz instrukcji ich montażu .Przedsiębiorcy prognozują, że pomysł może zyskać uznanie u odbiorców - Zaletą domów sudeckich jest ich niepowtarzalnych charakter i jedyny w swoim rodzaju mikroklimat wewnątrz – wyjaśnia Waldemar Tyczyński, właściciel firmy „Regioprojekt” - Liczę na to, że coś dobrego wyniknie z tej inicjatywy, nie tylko dla nas, przedsiębiorców, ale również dla całej Kotliny Kłodzkiej - dodaje prezes.

mpr.

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA