Express-Miejski.pl

Kłodzko miodem płynące

Kłodzko miodem płynące fot.: KCKSiR

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W pierwszą niedzielę sierpnia w Kłodzku odbyła się impreza pod nazwą Miodowe Lato Kłodzka. To już trzecia edycja, i jak można śmiało stwierdzić - nie ostatnia.

Podczas jednego dnia Miodowego Lata każdy mógł zapoznać się z pracą pszczelarzy oraz spróbować efekty prac pszczół. Wzdłuż kłodzkiero rynku stanęły stoiska z ich wyrobami. Znalazły się tam między innymi miody kwiatowe, spadziowe, wrzosowe, z dodatkiem przeróżnych ziół i przypraw, ale również miody pitne. Oprócz miodu pojawiły się także wina oraz wyroby z wosku.

- Miodowe Lato Kłodzka to impreza, która przy zabawie, muzyce i degustacji miodów ma wzbogacać naszą wiedzę o tym, jak pożyteczną rolę pełnią pszczoły w życiu człowieka – tak Henryk Zaremba określił niedzielne wydarzenie. Podczas pokazu miodobrania, który tradycyjnie poprowadził wraz z Moniką Chrut z pasieki „Rosa” z Gorzanowa, pokazał nam jak przy pomocy specjalistycznego sprzętu, czyli dłuta i podkurzacza odsklepiać i pobierać z plastra miód, opowiadając przy tym o tradycji pszczelarskiej, dawnych technikach zbierania miodu oraz rodzajach uli i ramek. Praca pszczelarza nie należy do łatwych, o czym można było przekonać się podczas pokazu. Wymaga dużo cierpliwości i wytrwałości, choćby ze względu na strój, w jakim się ją wykonuje.

Na Ziemi Kłodzkiej działa 5 kół pszczelarskich, z czego aż 110 członków skupia Koło Pszczelarskie w Kłodzku. Należą do niego całe rodziny, gdyż pszczelarstwo jest najczęściej wielopokoleniową tradycją. Jako przykład może posłużyć rodzina Korembów, która posiada jedną z największych pasiek w Kłodzku, a wszyscy jej członkowie – rodzice wraz z dziećmi – należą do koła. Podobna tradycja rozwinęła się w rodzinie Szymczaków. Podczas tegorocznej edycji miodowego lata Edward Szymczak wraz z synem Sebastianem zaprezentowali mieszkańcom Kłodzka mobilną ścieżkę dydaktyczną. Można było także przyjrzeć się pszczołom umieszczonym w specjalnie przystosowanych do pokazów szklanych ulach. Opowiedzieli nam również o swojej pasiece, którą od lat prowadzą wspólnie

W tym świątecznym dniu kłodzki rynek stał się wielką areną spotkań zarówno producentów, jak i konsumentów szlachetnego produktu, jakim niewątpliwie jest miód. Oprócz kiermaszu wyrobów pszczelarskich można było wziąć udział w zabawach i konkursach przygotowanych przez organizatorów imprezy Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Terenowe Koło Pszczelarzy w Kłodzku, m.in. w konkursie plastycznym i wiedzy. Podczas wykładu prowadzonego przez Monikę Chrut w Punkcie Informacji Turystycznej usłyszeliśmy o zwyczajach pszczół, ich istotnej roli w zapylaniu roślin oraz o samych roślinach miododajnych.

Ważnym punktem w programie trzeciej edycji Miodowego Lata Kłodzka było przyznanie odznaczeń osobom, które w dużej mierze przyczyniły się do propagowania miodu jako elementu zdrowego trybu życia. Najwyższe z nich – Medal im. ks. dr. Jana Dzierżonia otrzymał Mieczysław Bugaj. Brązowe Odznaczenia Polskiego Związku Pszczelarskiego wręczono Bogusławowi Szpytmie Burmistrzowi Miasta Kłodzka, Urszuli Bednarskiej z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Kłodzka oraz pszczelarzom Romanowi Korembie, Andrzejowi Szymańskiemu i Ryszardowi Pietrzakowi. Imprezę uatrakcyjniły występy zespołów ludowych „Róży Kłodzkiej” z Żelazna oraz „Jarzębinek i Batiarów” z Szalejowa Górnego. Miodowe Lato Kłodzka upłynęło w iście sielankowej atmosferze. Organizatorzy zadbali o to, by zebrany przez pszczoły miód przysporzył wszystkim zebranym tego dnia słodyczy w ustach i uśmiechu na twarzy

leoni / KCKSiR

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA