Express-Miejski.pl

Lądecki wehikuł czasu

Lądecki wehikuł czasu fot.: Mariusz Chmielowiec (www.mimart.eu)

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

8 sierpnia br. do Lądka Zdroju przybyli możnowładcy, królowie, książęta, dyplomaci i sławni artyści, aby uczestniczyć w "Lądeckim wehikule czasu".

W sławne postaci historyczne wcieliły się osoby znane i lubiane Lądczanom. Po alejkach parkowych przechadzali się: poseł Monika Wielichowska jako Marianna Orańska, burmistrz Kazimierz Szkudlarek jako John Quincy Adams, Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Pazdyk jako car Aleksander I, który jak w 1813 r. uścisnął sobie dłoń z królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem III – w tej roli wystąpił właściciel ośrodka SPA ProHarmonia Jarosław Noworol. Niezwykłą parę stanowili Anna Martynowska jako Maria Sierpińska, zasłużona dla polskości tych terenów i Sambor Martynowski jako dr Aleksander Ostrowicz, wieloletni lekarz uzdrowiskowy i autor pierwszego przewodnika w języku polskim. Nie zabrakło Hynka Kruszyny w postaci Bogusława Bieńkowskiego, naczelnego tygodnika „Euroregio Glacensis” oraz Johanna W. Goethego, którego zaprezentował również poeta, Henryk Wolniak-Zbożydarzyc. Spacerowała romantyczna para, cesarz Wilhelm i Eliza Radziwiłówna – Mateusz Borkiewicz i Karolina Sierakowska – którzy właśnie w Lądku zakochali się w sobie i rozdzieleni, do końca życia wspominali przeżyte tu wspaniałe chwile.

Klimat uzdrowiskowego, historycznego popołudnia uświetnił finałowy koncert Lądeckiego Lata Muzycznego, podczas którego wystąpili: Jolanta Kremer (sopran), Michał Musioł (tenor), Grażyna Griner (pianino) a zapowiadał jak od siedmiu lat Jacek Woleński. Od czasu do czasu „dawali do wiwatu” z armat żołnierze twierdzy srebrnogórskiej a dzieci ze świetlicy „Promyk dnia” z Konradowa przedstawiły pokaz tańców dawnych a potem zaprosiły widzów do wspólnej zabawy. O godzinie 19-tej sławne osobistości zaprezentowały się na promenadzie przed ZP Wojciechem, opowiadając o odtwarzanych postaciach i ich związkach z Lądkiem.

Po zachodzie słońca na ekranie w parku odtworzono prezentację dawnych krajobrazów i widokówek z lądeckiego kurortu. Zakończeniem niezwykłego popołudnia był spektakl „Źródła duszy” w wykonaniu pracowni teatralnej Centrum Kultury i Rekreacji jako efekt warsztatów ekologiczno-teatralnych a dofinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ladek.pl / Małgorzata Bednarek

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA