Express-Miejski.pl

OSP Ścinawka Średnia z nowym wozem

Samochód pożarniczy MAN z firmy Stolarczyk fot.: OSP Ścinawka Średnia

Ochotnicza Straż Pożarna pozyskała średni samochód Ratowniczo - Gaśniczy z napędem uterenowionym 4x4. Katarzyna Trybus opowiada w jaki sposób udało się zakupić sprzęt.

Pamiętam, jak spędzaliśmy długie godziny z mężem przed komputerem szukając możliwości pozyskania zewnętrznych dotacji na zakup nowego samochodu pożarniczego dla naszej jednostki. Problem tkwił w tym, że był to schyłek realizacji dotacji unijnych przewidzianych na lata 2007-2013 i mieliśmy marne szanse na pozyskanie tego rodzaju środków finansowych. W końcu opracowaliśmy swój kilkunastu stronicowy plan finansowy tzw. mix dotacji. Znaleźliśmy wiele możliwości pozyskania mniejszych dotacji z totalnie różnych źródeł. W końcu umówiliśmy się na spotkanie w włodarzem naszej gminy Janem Bednarczykiem w celu uzyskania pomocy w tej sprawie. Nie mieliśmy żadnych gwarancji uzyskania środków i nie wiedzieliśmy ile tak naprawdę będzie musiała dołożyć Gmina Radków do tego projektu. Pamiętam jak dziś minę burmistrza i słowa, że jest to najtrudniejsza z możliwych dróg i w praktyce prawie nie do zrealizowania. Uzgodniliśmy, że spróbujemy może czegoś innego.

Mijały miesiące i nic się pojawiało. W grudniu 2013 r. nasza jednostka weszła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Jeżeli strawa bezpieczeństwa może być bardziej ważna i skomplikowana to teraz, mogło być tylko trudniej. Narastające problemy z ciągłymi awariami starego auta i ciągłe łatanie cieknącej beczki w naszym Starze wyczerpywały budżet jednostki. Jeszcze na uroczystości z okazji wejścia OSP Ścinaka Średnia zorganizowanych w lutym  wszyscy myśleliśmy, że w tym roku nie mamy szans na nowe auto.
Jeżeli cuda się zdarzają to teraz był na to najlepszy moment. W marcu dostaliśmy informacje, żeby określić jakie auto nas interesuje, zorientować się w przypuszczalnych kosztach itp. Burmistrz podjął „rękawicę” i zaczął walkę o dotację. Z ramienia OSP Ścinawka Średnia Piotr Trybus często do późna ustalał szczegóły z pracownikiem Urzędu Gminy Radków,Leszkiem Dorszewskim dotyczące zapotrzebowania do zabudowy nowego auta itp. Ja jako administratywista odpowiadałam, że stronę formalną i organizacją spraw, za które odpowiadała nasza jednostka. Strażacy tak układali sobie zmiany w swoich miejscach pracy, aby o każdej porze dnia i nocy mieć załogę do ewentualnego zdarzenia. Podziwiam ich i ich rodziny za te wyrzeczenia. Wracając do tematu. Jednostka nie mogła się starać o dotacje bez poręczenia finansowego gminy. Gdy takie otrzymaliśmy na sesji, machina ruszyła i zaczęło się składanie wniosków itp. Burmistrz dokładał wszelkich starań, aby poprzeć nasze wnioski i dokonać „niemożliwego”.

OSP Ścinawka Średnia otrzymała 211 tys. na inwestycje „zakup auta” z systemu KSRG. To była pierwsza wspaniała wiadomość. Kolejna kwota to 100 tys. z ochrony środowiska, 90 tys. zdobyła gmina z urzędu marszałkowskiego z konkursu "Poprawa Bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim w roku 2014". Resztę, wygenerowano z budżetu Gminy Radków, bo około 275 022 zł. Wartość auta to 676 782 zł. To pozwoliło na zawarcie porozumienia umożliwiającego ogłoszenie przetargu.

Nadszedł wymarzony dzień 14 lipca po godzinie 10.15 rozstrzygnięto przetarg i wyłoniono zwycięską firmę. Dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścinawce Średniej zostanie zakupiony samochód pożarniczy MAN z firmy Stolarczyk.
Kilka najważniejszych szczegółów z spełniającego się marzenia to podwozie samochodu z napędem uterenowionym 4 x 4, z kabiną załogową 6 osobową, klimatyzacją oraz zbiornikiem wody wykonanym z materiałów kompozytowych o pojemności conajmniej 4.500 litrów (największa beczka w naszym regionie), Silnik o mocy minimum 290 KM, spełniający obowiązujące normy czystości spalin min. EURO5.
Ponadto pomiędzy fotelem kierowcy i dowódcy urządzenie (deska) do ładowania na postoju radiotelefonów i latarek pożarniczych. Skrytki na sprzęt i przedział autopompy wyposażone w oświetlenie LED: główny wyłącznik oświetlenia skrytek zainstalowany w kabinie kierowcy.
Autopompa wyposażona w urządzenie odpowietrzające umożliwiające zassanie wody:
- z głębokości 1,5 m w czasie do 30 sek,
- z głębokości 7,5 m w czasie do 60 sek.
Dodatki tj. radiotelefon przewoźny typu Motorola GM360, niezależny układ ogrzewania i wentylacji, umożliwiający ogrzewanie kabiny przy wyłączonym silniku to tylko nie liczne z mnóstwa udogodnień jakie w ciągu 3 miesięcy ma przygotować dostawca samochodu.

Od wielu lat podejmujemy wszelkie starania, aby walczyć o bezpieczeństwo w naszym regionie oraz być animatorem życia społecznego w naszej miejscowości. U progu 190. rocznicy pierwszych wzmianek o istnieniu straży w Ścinawce Średniej bardzo dziękujemy każdemu, kto pomógł nam w tych staraniach.

Katarzyna Trybus - członek Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Ścinawce Średniej

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • OSP Ścinawka Średnia z nowym wozem

  2014-07-16 11:03:57

  Katarzyna Trybus - Członek Za

  Ochotnicza Straż Pożarna pozyskała średni samochód Ratowniczo - Gaśniczy z napędem uterenowionym 4x4. Katarzyna Trybus opowiada w jaki sposób udało się zakupić sprzęt.

 • 2014-07-16 13:22:13

  gość: ~jajo

  Wszystko fajnie tylko nie pisze skad uzyskali pieniadze i jaki koszt auta. Byc moze przyda sie to innym osp....

 • 2014-07-16 20:52:03

  gość: ~druh

  Info co do kwot dotacji i kosztów zakupu na FB - OSP Ścinawka Średnia

 • 2014-07-17 09:07:04

  gość: ~kmendak

  ostatnio dodany post

  W artykule nie pojawiły się dane dotyczące kosztów sprzętu, ponieważ czekaliśmy na dokładne informacje w tym zakresie, które otrzymaliśmy od OSP Ścinawka Średnia w późniejszym czasie.

  Artykuł został uaktualniony z dniem dzisiejszym o informacje:\
  "OSP Ścinawka Średnia otrzymała 211 tys. na inwestycje „zakup auta” z systemu KSRG. To była pierwsza wspaniała wiadomość. Kolejna kwota to 100 tys. z ochrony środowiska, 90 tys. zdobyła gmina z urzędu marszałkowskiego z konkursu "Poprawa Bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim w roku 2014". Resztę, wygenerowano z budżetu Gminy Radków, bo około 275 022 zł. Wartość auta to 676 782 zł. To pozwoliło na zawarcie porozumienia umożliwiającego ogłoszenie przetargu. "

REKLAMA


REKLAMA