Express-Miejski.pl

Stop złodziejom

W ciągu ostatnich 5 lat w na terenie powiatu kłodzkiego skradziono 154 samochody. Najwięcej, bo aż 30 skradziono w 2007 roku. W tym półroczu policja odnotowała 16 kradzieży pojazdów. Mogłoby być ich znacznie mniej - apeluje policja!

Kupno wymarzonego samochodu to niejednokrotnie wiele lat wyrzeczeń i oszczędzania. Tym bardziej warto zadbać o to, by nasz pojazd nie został skradziony a nasze oszczędności nie trafiły do kieszeni złodzieja.

Alarmy, blokady mechaniczne i wyłączniki zapłonu są kosztowne, ale warto w nie zainwestować. Pamiętajmy jednak, że pokonanie tych zabezpieczeń zajmuje wprawnemu włamywaczowi kilkanaście sekund. W czasie 1 minuty złodziej jest w stanie przełamać zabezpieczenia, odpalić samochód i odjechać. Możemy wprawdzie utrudnić mu „pracę” pozostawiając pojazd na parkingu strzeżonym. Nie zawsze mamy taką możliwość.

Dlatego też Policja oferuje właścicielom aut dodatkowe, bezpłatne zabezpieczenie. Posiadaczy czterech kółek zachęcamy do uczestnictwa w programie „STOP 24”. Przystąpienie do programu jest dobrowolne i nieodpłatne. Oznakowanie pojazdu utrudnia przestępczy proceder. Dodatkowe informacje o programie umieszczone są w odrębnym folderze – „Stop 24”.

Wszystkim użytkownikom samochodów przypominamy, by wychodząc z pojazdu nie pozostawiali uchylonych szyb i sprawdzali, czy pojazd jest zamknięty a klapa bagażnika zatrzaśnięta. Chcąc zaparkować pojazd w garażu, nie można pozostawić go przed posesją z kluczykami w stacyjce. Te kilka sekund wystarczy, by wbiec do auta i odjechać. Należy zadbać także o dokumenty pojazdu. Pozostawiając je w pojeździe umożliwiamy złodziejowi „czasowe bezpieczeństwo” tuż po dokonaniu kradzieży - w razie policyjnej kontroli.

Gdy już dojdzie do kradzieży, bardzo ważne jest, by jak najszybciej ją zgłosić. Pierwsza informacja może być przekazana telefonicznie. Umożliwi ona dyżurującym policjantom przekazanie komunikatu o skradzionym pojeździe wszystkim patrolom.

Dave

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA