Express-Miejski.pl

Spotkanie w sprawie S8

Budowa drogi S8 Wrocław - Kłodzko - Boboszów fot.: AJ / Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Choć budowy drogi expresowej S8 łączącej Wrocław - Kłodzko - Boboszów nie ma nawet w planach rządu na najbliższe lata, lokalni samorządowcy nie poddają się. 

W ubiegły wtorek w starostwie powiatowym w Kłodzku odbyło się spotkanie samorządowców powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego, podczas którego rozmawiano przede wszystkim na temat infrastruktury drogowej regionu. Podczas wystąpień i w późniejszym panelu dyskusyjnym wielokrotnie podkreślano znaczenie budowy drogi expresowej S8 Wrocław - Boboszów. Nikt z obecnych na spotkaniu nie negował konieczności walki o budowę drogi. Może ona być jednak trudna i bardzo długa, ponieważ na tą chwilę budowy drogi nie ma w planach rządu na najbliższy czas. 

W rozmowach podkreślano również fakt, że brak odpowiedniej, a przede wszystkim bezpiecznej drogi, wpływa negatywnie na rozwój turystyki w regionie. Chociaż Wrocław oddalony jest od Kłodzka o ok. 90 km, to jednak warunki jazdy i natężenie ruchu na drodze krajowej nr 8 sprawiają, że czas jazdy jest mocno wydłużony, a statystyki wypadków ciągle rosną. Podczas spotkania poruszono także kwestię budowy obwodnicy Kłodzka, a także podejmowania działań na istniejącej już krajowej sieci dróg.

W spotkaniu zorganizowanym przez starostę Macieja Awiżenia i poseł Monikę Wielichowską uczestniczyli Zbigniew Rynasiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego oraz Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego. Obaj panowie obiecali sprzyjać działaniom podejmowanym w temacie budowy S8, gratulując tym samym obecnym na spotkaniu umiejętności zorganizowania się dla wspólnego celu. 

Samorządowcy obecni na spotkaniu dziękowali marszałkowi za dotychczasowe wsparcie i pomoc, jednak podkreślali wielokrotnie, że tematu głównego tego spotkania nie odpuszczą i będą walczyli dopóki faktycznie plan nie zostanie zrealizowany. Na sali dało się słyszeć stwierdzenia, że powstanie drogi expresowej to perspektywa kilkunastu lat i na komfort podróży na trasie Wrocław - Boboszów przyjdzie nam jeszcze poczekać. 

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspiera samorządowców w walce o budowę drogi S8. Na jego zlecenie Instytut Rozwoju Terytorialnego z Wrocławia przygotowuje studium korytarzowe, które powinno trafić do GDDKiA w przyszłym roku. W studium ujęte zostaną warianty przebiegu nowej trasy i zbadane zostanie natężenie ruchu, o czym rozmawiano podczas spotkania. Kolejnym etapem będzie przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.

AJ/express-miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA