Express-Miejski.pl

Czy straż gminna w Lewinie Kłodzkim działa zgodnie z prawem?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: eko-samorzadowiec.pl

Nasza czytelniczka ma wątpliwości, czy straż gminna w Lewinie Kłodzkim wysłała jej wezwanie do wskazania osoby kierującej jej pojazdem zgodnie z prawem.

Nasza czytelniczka otrzymała list od straży gminnej w Lewinie Kłodzkim, w którym było zdjęcie z fotoradaru, oświadczenie oraz wezwanie do wskazania osoby kierującej jej pojazdem. Kobieta nie jest w stanie określić i wskazać osoby, która w tym czasie podróżowała jej samochodem. Ma wątpliwości czy straż gminna prosi ją o wyznaczenie kierowcy zgodnie z przepisami prawa.

W wezwaniu od straży gminnej, które otrzymała czytelniczka EM24.pl czytamy: "Proszę o wskazanie w terminie 7 dni od otrzymania wezwania (...)komu Pani powierzyła do kierowania lub używania pojazd (...), ponieważ kierujący ten popełnił wykroczenie w ruchu drogowym, które jest karalne." W dokumencie wskazano podstawę prawną z ustawy prawo o ruchu drogowym, o ochronie danych osobowych i o strażach gminnych.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 14 marca 2014 r. uznał, że nie ma podstaw prawnych adresowania do właściciela lub posiadacza pojazdu przez uprawniony organ alternatywnego żądania wskazania, komu został powierzony pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie albo przyjęcia mandatu karnego za popełnione wykroczenie drogowe.
- W powyższym wyroku Trybunał Konstytucyjny orzekł również, że art. 96 § 3 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń jest zgodny z art. 2 konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 42 ust. 1 konstytucji, co oznacza że organy uprawione mogą wszczynać postępowanie wyjaśniające względem osób, które prowadziły samochód w oznaczonym czasie - komentuje Piotr Jelonek, Jelonek i Juszczyk Spółka Partnerska Radców Prawnych

- Istotną okolicznością w tym zakresie jest określenie, co rozumie się przez pojęcie organów uprawnionych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, straż gminna (miejska) może uzyskać status oskarżyciela publicznego tylko wówczas, gdy w zakresie swego działania ujawniła wykroczenie i wystąpiła w związku z tym z wnioskiem o ukaranie. W odniesieniu do kontroli ruchu drogowego uprawnienia straży gminnej (miejskiej) wynikają z art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych. Czyli zgodnie z prawem strażnicy gminni (miejscy) uprawnieni są do wykonywania kontroli ruchu drogowego wyłącznie wobec kierującego pojazdem oraz uczestnika ruchu drogowego naruszających określone przepisy ruchu drogowego, natomiast nie mają uprawnień kontrolnych w stosunku do właściciela lub posiadacza pojazdu, jeżeli nie wykazuje się jego sprawstwa w tym zakresie - dodaje Piotr Jelonek

Oznacza to, że straż gminna nie jest uprawniona do wszczynania postępowania, jeśli nie jest przekonana co do osoby, która kierowała pojazdem. Na przykład nie powinna wysyłać listów na adres właściciela pojazdu, by wskazał osobę, która prowadziła pojazd. W konsekwencji jednak oznaczać to może, że niewskazanie osoby kierującej pojazdem doprowadzi do ukarania grzywną, ale jedynie przez oskarżyciela publicznego, którym w tych sprawach na gruncie przytoczonego powyżej orzecznictwa nie może być straż miejska lub gminna a jedynie policja lub prokurator.

Straż gminna z Lewina Kłodzkiego nie może udzielać odpowiedzi na pytania zadane przez dziennikarzy. Na prośbę pracownika straży, a następnie komendanta straży gminnej przesłaliśmy końcem kwietnia pytania drogą mailową, które miały rozwiać wątpliwości naszej czytelniczki. Zostaliśmy zapewnieni, że osoba kompetentna (wójt Lewina Kłodzkiego) odpowie na nie po długim weekendzie majowym. Do dnia dzisiejszego wójt się z nami nie skontaktował.

Katarzyna Mendak

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Czy straż gminna w Lewinie Kłodzkim działa zgodnie z prawem?

  2014-05-26 10:38:42

  Katarzyna Mendak

  Nasza czytelniczka ma wątpliwości, czy straż gminna w Lewinie Kłodzkim wysłała jej wezwanie do wskazania osoby kierującej jej pojazdem zgodnie z prawem.

 • 2014-05-29 10:52:19

  gość: ~ZXCV

  Emil Rau już dostał namiary, niech niedługo spodziewają się go tam z ekipą TVN TURBO

 • 2014-09-25 13:38:57

  gość: ~Krzysztof

  Powiem więcej. Nie są właścicielami fotoradaru. Dzierżawią go od firmy która sprzedaje fotoradary.
  I tak nabijają sobie kasę.

 • 2014-10-29 23:27:05

  gość: ~Rif

  ostatnio dodany post

  Przez działanie straży w Lewinie Kłodzkim zniechęca sie potencjalnych turystów.Byłem tam i przysłali mi fotke zrobiona w nocy-wyjątkowa bezczelność,pusta droga nikogo nie było-jechałem 70km/h Nigdy tam nie wróce i będę odradzał wszystkim. Biedna zaniedbana miejscowość polująca na kierowców aby wzbogacić sie ich kosztem.

REKLAMA


REKLAMA