Express-Miejski.pl

Co kryją podziemia Bystrzycy Kłodzkiej ?

Baszta w Bystrzycy Kłodzkiej, która znajduje się na szlaku miejskiej trasy turystycznej fot.: Informacja turystyczna w Bystrzycy Kłodzkiej

Bystrzycka Podziemna Trasa Turystyczna była dostępna przez 3 lata. Oprócz niej w mieście dostępne są dla zwiedzających dwie komory podziemne i miejska trasa turystyczna.

Pod starym miastem występują wielokondygnacyjne, rozległe wyrobiska podziemne, zalegające pod budynkami, ulicami i placami, które powstały na przestrzeni wieków począwszy od średniowiecza. Bystrzycka Podziemna Trasa Turystyczna była dostępna od momentu uruchomienia w 2002 r. przez 3 lata. Obecnie w mieście dostępne są dla zwiedzających tylko dwie komory podziemne, zlokalizowane pod budynkiem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy oraz miejska trasa turystyczna.

W 2000 roku została odkryta pierwsza podziemna komora w Bystrzycy Kłodzkiej. 2 lata później otwarto dla zwiedzających Bystrzycką Podziemną Trasę Turystyczną, jednak nie była ona długo czynna. - Były to pomieszczenia piwniczne po więzieniu oraz lochy, które zostały udostępnione dla zwiedzających jedynie przez 3 lata. Niestety pomieszczenia te sukcesywnie zamakały i ulegały zniszczeniu. Otwieramy je jedynie podczas dni turystyki za zgodą Renaty Surmy, burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej - komentuje Ewa Koczergo, kierownik Wydziału Turystyki Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej.

Aktualnie w mieście udostępnione są dla zwiedzających jedynie dwie komory, które połączone są ze sobą długim tunelem. - Komory można zwiedzać nieodpłatnie. Mieszczą się one pod siedzibą Biblioteki Publicznej, która znajduje się przy placu Wolności, a wejście do niej jest od ulicy Okrzei. Turyści wpuszczani tam są w godzinach pracy biblioteki, czyli w poniedziałek, wtorek, środę, piątek w godzinach od 9 do 17, w czwartek od 8 do 15 i w soboty od 9 do 13 – informuje Ewa Koczergo. W czerwcu lub lipcu najprawdopodobniej komory zyskają nowe eksponaty. - Nawiązujemy współpracę z miejscowym kowalem, który robi przepiękne rzeczy z metalu oraz zbroje. Będziemy chcieli, aby wykonane przez niego eksponaty trafiły do podziemi - dodaje.

Dodatkową atrakcją Bystrzycy Kłodzkiej jest miejska trasa turystyczna, która liczy około 2 km. Na jej pokonanie należy poświęcić około godzinę. Wędrując miejską trasą można napotkać 3 baszty. Baszta Rycerska oraz Brama Wodna są dostępne dla zwiedzających bezpłatnie. Wyremontowane są z funduszy Unii Europejskiej. Wejście na trzecią basztę, która nazywana jest Kłodzką, jest odpłatne. Wszystkie zabytki są oznaczone mosiężnymi tabliczkami z krótkim opisem w czterech językach. - Trasa jest oznakowana strzałkami. W basztach znajdują się okazałe eksponaty takie jak dzwony, lunety, dokumenty, makieta historyczna miasta z XVIII w. Są także tarasy widokowe. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Zapraszam wszystkich do przemierzenia bystrzyckiej trasy i poznania naszych pięknych zabytków – mówi na koniec Ewa Koczergo. 

Katarzyna Mendak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA