Express-Miejski.pl

Leszek Majewski o działalności Terenowego Koła PTTK

40-lecie koła PTTK fot.: http://www.pttk.duszniki.org/

Terenowe Koło PTTK "Duch Gór Liczyrzepy" w Dusznikach-Zdroju obchodzi 40-lecie swojej bezinteresownej działalności.

Otrzymaliśmy list od Leszka Majewskiego, przewodnika sudeckiego, Honorowego Obywatela Kłodzka, w którym mówi on o działalności PTTK, a także zachęca do obejrzenia wystawy zorganizowanej z okazji obchodów 40-lecia jego działalności.

Warto obejrzeć wystawę przygotowaną przez Terenowe Koło PTTK "Duch Gór Liczyrzepy" w Dusznikach-Zdroju, która powstała dla uczczenia czterdziestu lat ich działalności. Jednak nie tylko chodzi o jej obejrzenie, ale równoczesne zrozumienie sensu i konieczności bezinteresownej, bezpłatnej działalności ludzi na rzecz lepszego, skuteczniejszego rozwoju naszej małej ojczyzny. Dobrze zorganizowany ruch społeczny był i zawsze będzie konieczny, aby złączyć historię i współczesność. W powiecie kłodzkim jest wiele różnych organizacji pozarządowych, ale tylko niektóre z nich działają. Ogromna większość organizacji działa sporadycznie, albo nie działa w ogóle, czyniąc tym samym wielką szkodę społeczną. I dziwić może fakt, że zarówno władze administracyjne i samorządowe niezbyt się tym interesują, zniechęcając tym destrukcyjnym działaniem przede wszystkim młodzież do uczestniczenia w działalności w organizacjach.

Jest to narastający problem, któremu jak najszybciej trzeba zapobiec. Tymczasem władze powiatowe od chwili zaistnienia skutecznie hamują i przeciwdziałają wszelkim przejawom działalności społecznej prowadzącej do naprawienia tego błędu.

4 kwietnia, czterdzieści lat temu grupka pasjonatów uprawiania turystyki założyła koło przy Zespole Uzdrowisk Kłodzkich, które wówczas odgrywały bardzo wielką rolę w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym tego niewielkiego miasta. Koło posiada swoje pieczęcie, odznakę, koszulki z odpowiednimi znakami, legendy, śpiewankę, lokal, papier firmowy i stronę internetową. Naturalnie wszędzie widnieje wizerunek patrona, którym jest Król, Duch Sudetów - Liczyrzepa. To też zapewne on swoimi sposobami wspomaga koło, a może robi to wespół z duchami założycieli.

Obchody rozpoczęto nie przypadkowo w kwietniu skromnym otwarciem wystawy i krótkim rajdem. Główne uroczystości zaplanowano na drugą połowę czerwca. Zachęcam do obejrzenia wystawy. Jest tego godna. Jako od lat interesujący się działalnością prosperującego koła, jeden z głównych założycieli Towarzystwa Miłośników Polanicy, działacz PTTK z sześćdziesięcioletnim stażem, miałem okazję zapoznania się z działalnością różnych kół, ale żadne z nich nie dorównuje temu kołu, również dla tego, że turystyka obejmuje bardzo wiele dziedzin. Dlatego odważam się ocenić bardzo wysoko działalność tego stowarzyszenia.

Wystawę można oglądać do końca czerwca w każdą środę w godzinach od 16.00 do 18.00 w lokalu koła przy ul. Zdrojowej 8 lub przez internet na stronie www.pttk.duszniki.org.

Katarzyna Mendak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA