Express-Miejski.pl

Strefa dobra dla firm?

Strefa dobra dla firm? fot.: AJ / Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Poprawa infrastruktury, systemy wsparcia, zasady korzystania z pomocy publicznej w strefach ekonomicznych, to jedne z wielu tematów podjętych podczas forum.

W ubiegły wtorek w Teatrze Zdrojowym w Polanicy Zdrój, odbyło się Forum Gospodarcze Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Kłodzko, Nowa Ruda, Ząbkowice Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Kudowa Zdrój: strefa dobra dla firm?”.

Podczas wystąpień a także w późniejszym panelu dyskusyjnym, poruszono najważniejsze dla gospodarki i budujących ją przedsiębiorców tematy związane z dostępnymi środkami unijnymi dla przedsiębiorców i podstawami nowego systemu wsparcia, zasadami korzystania z pomocy publicznej w specjalnych strefach ekonomicznych a także tematy związane z infrastrukturą regionu i rozwojem przedsiębiorstw. Forum towarzyszyły konsultacje z ekspertami ds. pomocy publicznej oraz do spraw funduszy pożyczkowych. 

O strefie oraz o ogólnych zasadach korzystania z pomocy publicznej w specjalnych strefach ekonomicznych opowiadała prezes WSSE INVESTPARK, Barbara Kaśnikowska.

Obecnie w strefie dominuje kapitał polski, niemiecki, włoski, japoński i amerykański, a branżami które zdecydowanie dominują są branże motoryzacyjna, budowlana, chemiczna, AGD i elektrotechniczna. W regionie Kłodzko-Ząbkowickim wyodrębnia się 5 podstref do których należą: Bystrzyca Kłodzka, Kudowa Zdrój, Kłodzko, Nowa Ruda i Ząbkowice Śląskie.

W tym regionie do zagospodarowania pozostaje jeszcze 55 ha gruntów. W wymienionych podstrefach działa obecnie 8 firm objętych pomocą publiczną, które zatrudniają blisko 1700 osób. Podczas prezentacji mówiono wiele o korzyściach wynikających z inwestowania w WSSE, między innymi zwolnieniu z podatku dochodowego czy dostępności uzbrojonych gruntów z niezbędną infrastrukturą.

- Nasza rolą jest wspieranie firm, zarażanie innowacyjnością, włączanie lokalnych firm do współpracy i działanie na rzecz lokalnych społeczności. Przed nami także wielkie wyzwanie, jakim jest nowy budżet unijny. Musimy jak najlepiej wykorzystać te szansę, by przyciągnąć nowych inwestorów i doprowadzić do stworzenia jak największej liczby miejsc pracy – podsumowuje forum Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „INVEST-PARK”. 

Do skorzystania z nowej puli środków unijnych zachęcała z kolei wiceminister gospodarki, Ilona Antoniszyn – Klik. Sam budżet Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2014-2020 wyniesie około 9 miliardów złotych.

Z rozwojem przedsiębiorstw nierozerwalnie łączy się jakość lokalnej infrastruktury. Temu tematowi poświęcony był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli Przemysław Malczewski, zastępca dyrektora Instytutu Rozwoju Regionalnego, Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, Robert Radoń, dyrektor oddziału wrocławskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oraz Wojciech Zdanowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Dla gości Forum, była to niepowtarzalna okazja do zadawania pytań ekspertom. Poruszane były tematy dotyczące infrastruktury drogowej oraz kolejowej, jak i zasadności  budowy lotniska w Boguszynie, a także współpracy polsko – czeskiej. W emocjonującą debatę zaangażowali się nie tylko lokalni przedsiębiorcy, ale również przedstawiciele samorządów i instytucji okołobiznesowych.  Infrastruktura regionalna to jedno z ważniejszych wyzwań dla województwa dolnośląskiego, bez tego działania nie ma mowy o wzroście aktywności gospodarczej, atrakcyjności inwestycyjnej terenów oraz konkurencyjności regionów. 

Forum prowadził Maciej Stroiński, dziennikarz i wydawca Polsat News. Udział w forum wzięli także włodarze gmin z powiatu ząbkowickiego .

AJ/express-miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA