Express-Miejski.pl

Czy w Ludwikowicach Kłodzkich powstanie kopalnia?

Odwierty w Ludwikowicach Kłodzkich fot.: Grzegorz Płuciennik (dolny-slask.org.pl)

Prowadzone są prace wiertnicze związane z udokumentowaniem zasobów węgla w Ludwikowicach. Jeśli potwierdzą się dane szacunkowe, najprawdopodobniej powstanie kopalnia.

Wstępne dane wskazują na około 100 milionów ton węgla. Minister środowiska udzielił inwestorowi, spółce Coal Holding koncesję na rozpoznanie złoża węgla kamiennego w obszarze Wacław-Lech. - Władzom powiatu, dzięki szerokiej i skutecznej promocji bogactw naturalnych powiatu kłodzkiego, udało się pozyskać inwestora, który zainteresował się złożami węgla koksującego w okolicach Ludwikowic. Inwestor otrzymał wsparcie władz powiatowych również w staraniach o koncesję na wykonanie odwiertów i wciąż wspierane są jego dążenia do uruchomienia wydobycia. Jednakże ani powiat, ani Starostwo Powiatowe nie są zleceniodawcami robót, więc tym samym nie mamy pełnego wglądu w postępy prac - komentuje Marta Zilbert, asystent starosty ds. komunikacji społecznej.


Pierwszy odwiert został wykonany 19 listopada ubiegłego roku. Według założeń, prace mają potrwać do września bieżącego roku.
Ludwikowice Kłodzkie od zawsze słynęły z umiejscowienia na złożu najlepszego gatunkowo węgla antracytowego. Już w XVIII wieku wieś rozwinęła się dzięki  rozpoczęciu wydobycia węgla. W XIX wieku górnictwo już stanowiło podstawę utrzymania mieszkańców. Niestety w lipcu 1930 w kopalni w Ludwikowicach nastąpił wybuch metanu, który doprowadził do tragedii. Wówczas zginęło  ponad 150 górników. Od tego czasu kopalnia zaczęła upadać, aż do jej całkowitego zamknięcia. Po wojnie nie została już odtworzona. W przypadku powstania nowej kopalni, taka sytuacja nie powinna się już powtórzyć ze względu, że przy jej budowie będą wykorzystane nowoczesne technologie, które zwiększą bezpieczeństwo.
- Wydobycie węgla w dzisiejszych czasach  różni się od tego sprzed niemal stu lat. I choć wypadki się zdarzają, to technologia wydobywcza jest na tyle zaawansowana, że pozwala zminimalizować zagrożenie - dodaje Marta Zilbert.


Inwestor, firma Coal Holding zamierza wydać na prace wiertnicze 5 milionów złotych, a na budowę kopalni około 150 - 200 milionów dolarów. Czy jest więc realna szansa na powstanie kopalni w Ludwikowicach? – Od początku nawiązania współpracy z australijskim inwestorem taki jest zakładany efekt końcowy, zwłaszcza, że  prace postępują. Natomiast szacowana liczba osób zatrudnionych w kopalni i przy pracach związanych z przemysłem wydobywczym to ok. 2 tysiące osób - mówi Marta Zilbert.

Katarzyna Mendak

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Czy w Ludwikowicach Kłodzkich powstanie kopalnia?

  2014-03-21 11:27:40

  Katarzyna Mendak

  Prowadzone są prace wiertnicze związane z udokumentowaniem zasobów węgla w Ludwikowicach. Jeśli potwierdzą się dane szacunkowe, najprawdopodobniej powstanie kopalnia.

 • 2014-05-14 08:40:36

  gość: ~on

  - Wydobycie węgla w dzisiejszych czasach różni się od tego sprzed niemal stu lat. I choć wypadki się zdarzają, to technologia wydobywcza jest na tyle zaawansowana, że pozwala zminimalizować zagrożenie - dodaje Marta Zilbert.

  To ja się pytam o jakich technologiach ta Pani mówi?

 • 2021-04-17 19:32:53

  gość: ~Tomnord15

  Nie wybuch metanu, a wyrzut dwutlenku węgla i skał. Co za brednie są w tym artykule.

 • 2021-06-17 20:57:48

  gość: ~sceptyk

  ostatnio dodany post

  Z wypowiedzi burmistrz Nowej Rudy na konferencji z okazji przyznania przez Eurokołchoz pomocy regionowi w wysokości 2 mld PLN wynika: żadnego wydobycia węgla nię będzie.Taki jest warunek przyznania pomocy.Skończcie z tymi marzeniami o kopalni

REKLAMA


REKLAMA