Express-Miejski.pl

Artystyczna Twierdza 2010

Artystyczna Twierdza 2010 fot.: klodzko.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Hip-hop kojarzy się głównie z pewnym rodzajem współczesnej muzyki młodzieżowej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wiąże się również z kulturą i swoistym stylem życia. Narodził się pośród nowojorskich blokowisk, zwanych powszechnie gettami, rozprzestrzeniając się z czasem i fascynując młodych ludzi na całym świecie.

Dziś głównymi filarami hip-hopu jest rap, mixowanie na DJ'ce, graffiti oraz breakdance. Przez wielu określany mianem twardej rzeczywistości dużego miasta, może być zrozumiany przez wszystkich, którzy choć na chwilę potrafią się wsłuchać i przenieść w świat blokowisk.

Próbkę twórczości młodych ludzi, zafascynowanych kulturą hip-hopu mieliśmy okazję podziwiać w miniony weekend (15-18 lipca), a wszystko to za sprawą drugiej edycji Artystycznej Twierdzy - imprezy, która po raz pierwszy odbyła się zaledwie rok temu i od razu zachwyciła kłodzką młodzież. To właśnie z myślą o nich Urząd Miasta Kłodzka oraz Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w połączeniu z Kłodzką Grupą Alternatywną „Opcja na sztukę" zorganizowali tą imprezę, propagując jednocześnie nowoczesną sztukę, jaką w ostatnich latach stało się graffiti oraz hip-hop. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Artystycznej Twierdzy objął Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Stanisław Longawa.Wraz z Burmistrzem Miasta Kłodzka spróbowali swoich sił w niełatwej sztuce graffiti i wspólnie z młodzieżą wykonali własne rysunki.    

Tegoroczna edycja rozpoczęła się w czwartek, 15 lipca w Kinie Dąbrówka KCKSiR. Miłośnicy alternatywnego kina mieli okazję obejrzeć węgierską produkcję „Papryka, sex i rock'n'roll" oraz polsko - niemiecki film „Wholetrain" (Graficiarze). W piątek od samego rana na stacji PKP Kłodzko Miasto zaroiło się od grafficiarzy, którzy tylko czekali na oficjalne rozpoczęcie wielkiego malowania. Podczas Graaffiti jam Bursztynowa Komnata młodzi artyści ozdobili szare mury przejścia pod torowiskiem przy ul. Słowackiego.

Wieczorem impreza przeniosła się do Pubu Cynamonowa, gdzie przy hip-hopowych rytmach DJ Grubzee oraz DJ HWR można było obejrzeć projekcję alternatywnej produkcji „Materiał III". W sobotę, podobnie jak poprzedniego dnia grafficiarze spotkali się na stacji PKP Kłodzko Miasto, by dokończyć swojego dzieła. Przejście pod torowiskiem wyglądało coraz bardziej kolorowo, a wspólne malowanie dostarczyło zarówno uczestnikom, jak i widzom mnóstwa zabawy. Wieczorem impreza przeniosła się na Twierdzę Kłodzką, gdzie od godziny 15.00 na scenie występowali młodzi hip-hopowcy. Wśród nich znaleźli się: raper Gustaf (rap, Kłodzko), Macios Boss & Pyskacz (rap, Kłodzko), Tru Kru, AK.DE.MIC. (rap, Słupiec/Wrocław/Dziwnów), Obraz Ulicy (rap, Kłodzko), Blejder i Webmaster oraz gwiazda wieczoru Molesta Ewenement i Trzeci Wymiar.

Mimo niesprzyjającej aury, kłodzka publiczność nie zawiodła naszych artystów. Na Twierdzy Kłodzkiej zebrały się tłumy młodzieży i wspólnie z muzykami zaśpiewali ich utwory. W przerwie pomiędzy występami mieliśmy okazje zobaczyć popisowe numery kłodzkich tancerzy breakdance, którzy w ostatniej chwili zgłosili się do nas i dołączyli na scenie. Dzięki nim oraz wszystkim innym artystom występującym tego dnia na twierdzy sobotni wieczór dostarczył niesamowitych wrażeń i wspomnień. W niedzielę po raz ostatni spotkaliśmy się w przyjściu przy PKP Kłodzko Miasto, gdzie odbył się wielki finał malowania Graffiti Jam Bursztynowa Komnata i odsłonięcie kłodzkiej galerii street art.

Kłodzko.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA