Express-Miejski.pl

Gmina Radków na szczycie muzycznego podium

W niedzielę, 4 lipca w Pstrążnej po raz szósty odbyła się impreza z cyklu Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka”. W przeglądzie wzięło udział 14 kapel konkursowych, które walczyły o szereg nagród, ale przede wszystkim o tą najważniejszą – tytuł najlepszego zespołu ludowego pogranicza roku 2010.

W roli gwiazdy imprezy wystąpił czeski zespół Navostro, prezentujący żywiołowego rocka z elementami muzyki szkockiej. Mimo iż muzycznie repertuar panów w szkockich spódniczkach mocno odbiegał stylistycznie od pozostałych wykonawców publiczność bawiła się znakomicie.

Po trwającym blisko godzinę występie Czechów nastąpiło to, na co zarówno publiczność jak i wykonawcy czekali najbardziej - wręczenie nagród. Na początek przyznano Nagrodę Publiczności. Zdaniem widowni najlepszym występem popisały się Siekiereczki z Nowego Gierałtowa. Następnie pojawiły się trzy wyróżnienia. Ufundowane przez panią poseł Monikę Wielichowską „Róże kłodzkie" trafiły w ręce Grzegorzowianek (Grzegorzew), grupy tanecznej z czeskich Lukovic - Ceska Besada oraz Lądeckich Wiolinek (Lądek Zdrój). Wyróżnienie od wiceministra zdrowia Jakuba Szulca otrzymały panie z grupy Skrzynczanki (Skrzynka). Kolejną nagrodą był Puchar Wojewody Dolnośląskiego, który przypadł zespołowi Tłumaczowianie z Tłumaczowa. Na zakończenie nadszedł czas wręczenia głównych nagród przeglądu, ufundowanych przez starostę kłodzkiego Krzysztofa Baldego. Trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 800 zł otrzymał zespół Jaskier (Ołdrzychowice). Szczyt podium bezsprzecznie zdominowany został przez artystów działających na terenie Gminy Radków. Na miejscu drugim znalazły się Katarzynki (Ścinawka Górna, nagroda w wysokości 1000 zł), nagrodę główną zaś otrzymał radkowski Harnaś, który zdaniem jurorów okazał się być najlepszym zespołem ludowym pogranicza. Prócz pierwszej nagrody górale z Harnasia otrzymali również Puchar Wojewody Dolnośląskiego. Gmina Radków pokazała się więc od swojej najlepszej artystycznej strony, na co wskazuje szereg zdobytych nagród. Podziękowania i gratulacje należą się jednak wszystkim zespołom, kultywującym muzyczną tradycję pogranicza.

Był to niezwykle upalny dzień, jednak skwar nie zniechęcił tłumnie zebranych widzów do dobrej zabawy. Każdy z prezentujących się tego dnia wykonawców nagrodzony został gromkimi brawami i okrzykami. Pod sceną skansenu w Pstrążnej nie zabrakło również tańców i śpiewów, które z pewnością były zachętą nie tylko dla zespołów do dalszej działalności artystycznej, ale również dla organizatorów imprezy, by w kolejnych latach kontynuować tą niezwykłą dla Ziemi Kłodzkiej uroczystość.

Tomasz Groszek / Miasto i Gmina Radków

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA