Express-Miejski.pl

Australijczycy chcą wydobywać węgiel w Ludwikowicach

W kopalni zatrudnionych ma zostać ok. 2 tysiące osób z pobliskich miejscowości. Bezrobocie po zamknięciu zakładów górniczych w Nowej Rudzie sięga 30 procent. fot.: bom

Biznesmeni z Australii chcą wydobywać węgiel w kopalni w Ludwikowicach. Wydobycie złoża wstrzymano tu w 1930 roku, gdy podczas wybuchu metanu pod ziemią życie straciło 151 górników.

Według specjalistów z urzędu górniczego w Ludwikowicach i okolicach znajdują się potężne złoża węgla (około 50 milionów ton). Australijczycy chcą wznowić wydobycie w przeciągu ok. 3-4 lat. Na koncesję czekali kilka miesięcy.

- To bardzo zdecydowany i konkretny inwestor, który chce szybko doprowadzić do otworzenia kopalni – mówi Adam Łącki, wicestarosta kłodzki.

Jeszcze nie wiadomo, która polska firma przeprowadzi badania ustalającą położenie złoża. W okolicach Nowej Rudy i Ludwikowicach ma być wykonanych kilka odwiertów. Prace mają ruszyć za 2- 3 miesiące. Wiercenia mają potrwać ok. dziesięć miesięcy.

- W Ludwikowicach znajdują się złoża antracytu – najlepszego węgla, który nie zawiera zbędnych dodatków innych pierwiastków. Jest on wykorzystywany do produkcji najlepszej na świecie stali – podkreśla Roman Widacki z Politechniki Wrocławskiej.

W kopalni zatrudnionych ma zostać ok. 2 tysiące osób z pobliskich miejscowości. Obecnie bezrobocie po zamknięciu kopalni w Nowej Rudzie sięga 30 procent.

bom

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Australijczycy chcą wydobywać węgiel w Ludwikowicach

  2013-08-20 10:20:24

  bom

  Biznesmeni z Australii chcą wydobywać węgiel w kopalni w Ludwikowicach. Wydobycie złoża wstrzymano tu w 1936 roku, gdy podczas wybuchu metanu pod ziemią życie straciło 151 górników.

 • 2013-08-20 13:07:04

  gość: ~gwarek

  Dla ścisłości dodam, że katastrofa górnicza z liczbą 151 ofiar wydarzyła się 30 lipca 1930 roku. Stało się to w pobliskim Jugowie (Hausdorf). Szczegóły:
  http://www.volpersdorf.de/Grubenunglueck%20Hausdorf.htm

 • 2013-08-20 16:23:08

  gość: ~CB

  Jeszcze dopiszcie o której godzinie.

 • 2013-08-20 16:59:44

  gość: ~VXDC

  ostatnio dodany post

  Na szwabskiej stronie są tylko nazwiska górników, którzy zginęli - zdjęcia ofiar i akcja ratunkowa znajduje się polskiej stronie internetowej www. Dolny - Slask.

REKLAMA


REKLAMA