Express-Miejski.pl

Kolejowa linia 309 w remoncie [foto i video]

Kolejowa linia 309 w remoncie fot.: powiat.klodzko.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W połowie listopada 2012 r. rozpoczęty został remont linii kolejowej 309 na kilkunastokilometrowym odcinku Duszniki-Zdrój - Kudowa-Zdrój.

Wartość tego etapu inwestycji współfinansowanej przez PKP PLK i ze środków unijnych w ramach RPO WD wynosi ponad 50 mln zł.

Ta największa od 30 lat  modernizacja linii kolejowej na terenie powiatu kłodzkiego, której zakończenie planowane jest na koniec 2013 r., obejmie m.in. wymianę torów, naprawę obiektów inżynierskich (tunele, mosty), przejazdów kolejowych, rozjazdów, remont peronów w Polanicy, Dusznikach i Kudowie, zapewniona będzie też dostępność dla osób niepełnosprawnych.

Generalny remont wykonywany będzie w najwyższych dostępnych standardach technicznych, m.in.  przy wymianie torów zastosowane zostaną nowoczesne podkłady stalowe typu ypsylon.  

Podczas spotkania, które 14 listopada br. zorganizowane zostało w Lewinie Kłodzkim, spotkali się przedstawiciele wykonawcy – Andrzej Śliwiński i Maciej Gawurski z firmy STRABAG RAIL Polska, Zbigniew Dudek – reprezentujący PKP PLK, włodarze miast, na których terenie będą prowadzone prace – Andrzej Rymarczyk – burmistrz Dusznik- Zdroju, Andrzej Kanecki – wiceburmistrz Kudowy-Zdroju, Tomasz Koczot – zastępca wójta Lewina, Grzegorz Żyła - przewodniczący Rady Gminy Lewin, Janusz Korybo – dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych, Adam Płaksej - nadleśniczy Nadleśnictwa Zdroje w Szczytnej oraz w imieniu Zarządu Powiatu Kłodzkiego – Krzysztof Baldy.

Dyskutowano między innymi o przebiegu prac modernizacyjnych, możliwościach zminimalizowania niedogodności komunikacyjnych dla mieszkańców, a także wpływie na środowisko naturalne.

Zobacz materiał przygotowany przez Telewizję Kłodzką

Remont lini kolejowej Kudowa Zdrój- Duszniki już w toku from Telewizja Kłodzka on Vimeo.

powiat.klodzki.pl

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Kolejowa linia 309 w remoncie [foto i video]

    2012-11-19 08:43:36

    powiat.klodzki.pl

    W połowie listopada 2012 r. rozpoczęty został remont linii kolejowej 309 na kilkunastokilometrowym odcinku Duszniki-Zdrój - Kudowa-Zdrój.

  • 2012-11-19 18:30:30

    gość: ~Scz

    Apeluje do władz lokalnych, nie uruchamiajcie na tej linii połączeń Kłodzko - Kudowa, tym bardziej Wałbrzych - Kudowa czy Legnica. Takie połączenia są bez sensu i nikomu nie potrzebne, właśnie one przyczyniły się do upadku tej linii. Najważniejsze są codzienne bezpośrednie połączenia z Wrocławiem i Poznaniem, a w sezonie z Warszawą i Gdynią, gwarantuje, że bedą one miały ogromną frekwencję.

  • 2012-11-19 19:22:42

    gość: ~megan

    Pan Baldy nie jest zastępcą starosty, mimo, że się tak tytułuje. Wiec szanowana telewizjo kłodzka, skoro coś relacjonujesz to prosze o rzetelne informacje i tutaj także. Ów pan jest jedynie członkiem ... zarzadu powiatu, i tyle... .

  • 2012-11-19 20:49:27

    gość: ~AlekR

    Zgadzam się w zupełności z przedmówcą. Dla Kotliny Kłodzkiej "oknem na świat" jest Wrocław, a nie Wałbrzych, nie mówiąc już o Legnicy. To we Wrocławiu najwięcej młodych studiuje i we Wrocławiu duża rzesza z konieczności pracuje. Jako miłośnik kolei życzący tej linii jak najlepiej nie wierzę w to, że połączenie Kudowa Zdr. - Wałbrzych czy Legnica spotka się z dużym zainteresowaniem. Oczywiście znajdą się osoby mojego pokroju, które z aparatem fotograficznym na szyi przejadą się tam i z powrotem raz lub dwa razy do roku. Ale czy spowoduje to, że połączenie będzie rentowne. Niech każdy kto obserwował ruch na tej linii przypomni sobie jak całkiem nie tak dawno temu, pomimo szlakowej na poziomie 20km/h pociągi do Poznania czy Wrocławia (Wilczek, Szklarka, itp.) miały bardzo dobrą frekwencję. Obawiam się, że nawet jak jakimś cudem zostaną w Kłodzku Gł. zachowane skomunikowania z pociągami regio do Wrocławia, co często przerasta zdolności intelektualne układających rozkłady, to i tak wielu potencjalnych podróżnych przesiadka skutecznie zniechęci do korzystania z usług kolei. Nie można planować tras pod wygodę i obiegi Kolei Dolnośląskich. Pociągi mają być dla ludzi, którzy chcą nimi jeździć jeśli im się to umożliwi, a nie dla przewoźnika. Debilne trasowanie pociągów tak, że nie da się dojechać ani do szkoły ani do pracy, rozkomunikowywanie pociągów na stacjach węzłowych – co jest od lat z upodobaniem praktykowane na Dolnym Śląsku i nie tylko, skazuje na porażkę już na wstępie pomysł uruchomienia mojej ukochanej linii.
    Podsumowując mój wywód mogę zaakceptować z przyczyn techniczno, organizacyjno, polityczno – turystycznych jedno, góra dwa pociągi rel. Kudowa – Wałbrzych (Legnica), ale apeluję do wszystkich decydujących o transporcie kolejowym na Dolnym Śląsku: linia do Kudowy będzie hitem, ale tylko pod warunkiem, że kilka pociągów będzie dojeżdżało bezpośrednio do Wrocławia (oczywiście w logicznych porach dnia). Natomiast pociągi dalekobieżne z Warszawy, Gdyni czy Krakowa, przynajmniej sezonowe to już zupełnie inna historia. Ale wszyscy zapewne znają potencjał trzech miast uzdrowiskowych na trasie i wiedzą jakie znaczenia dla kuracjuszy z całej Polski mają dogodne połączenia z Polanicą, Dusznikami czy Kudową.

  • 2012-11-25 21:41:48

    gość: ~pw

    A może połączenie to poprowadzić dalej do Czech. Ja bym chętnie się przejechał z Wrocławia do Czech.

  • 2012-11-28 10:59:29

    gość: ~Marta

    Takie połączenie jest wręcz potrzebne. Jakiś czas temu samorządowcy poruszali temat odbudowy odcinka torów między KUDOWĄ , a NACHODEM. Teraz w ramach programu NOWEJ STRATEGII dla DOLNEGO ŚLĄSKA ten zapis powinien się znalężć , bo kiedy jak nie teraz !!!!!

  • 2012-11-28 10:59:52

    gość: ~Marta

    Takie połączenie jest wręcz potrzebne. Jakiś czas temu samorządowcy poruszali temat odbudowy odcinka torów między KUDOWĄ , a NACHODEM. Teraz w ramach programu NOWEJ STRATEGII dla DOLNEGO ŚLĄSKA ten zapis powinien się znalężć , bo kiedy jak nie teraz !!!!!

  • 2013-06-08 16:52:29

    gość: ~romek

    No to jedź, jest połączenie do Czech przez Międzylesie.

  • 2014-01-08 20:27:38

    gość: ~Lenka

    ostatnio dodany post

    przejedz się na początek do Kudowy i nie marudz malkontencie ....

  • 2012-12-09 17:18:57

    gość: ~Częsty gość Kudowy

    Rzeczywiście tylko połączenia z Wrocławiem, Warszawą i Gdynią mają sens. Ruszcie głowami panowie decydenci.

  • 2013-11-15 16:24:32

    gość: ~Miśiaczek

    Jesli zadbacie o rowerzystów to gwarantuje wam ze bedzie tam zawsze tłok i pieniadze!