Express-Miejski.pl

Co symbolizuje dynia?

mat.prasowe fot.: mat.prasowe

Dzieci chcą się bawić i przebierać na styl amerykański. Dorośli patrzą na nową tradycję z przymrużeniem oka. Kościół walczy. Dziś w przeddzień Wszystkich Świętych obchodzone jest Halloween. W Ameryce cieszące się dużą popularnością, w naszym kraju wywołujące duże kontrowersje.

Metropolita Gdański abp. Sławoj Leszk Głódź, w odezwie do wiernych podkreślił bardzo wyraźnie i jasno stanowisko Kościoła Katolickiego wobec obchodów święta Halloween. - Pogańskie w swojej istocie obchody wigilii Uroczystości Wszystkich Świętych praktykowane przez ludzi uznających się za chrześcijan zubożają ich duchowo. Odwraca się uwagę od naśladowania świętych i błogosławionych, a skłania się do przyjęcia zbanalizowanej wizji świata nadprzyrodzonego. – z czym zgadza się ksiądz Paweł Głąb z Lądka Zdroju. - Trzeba pamiętać, że Halloween to święto wprowadzone przez ludzi, którzy nie znali Jezusa, i przede wszystkim to pragnę zaznaczyć, wierzyli w zabobony.

Ksiądz Paweł jest katechetą. Chce wyjaśnić dzieciom i młodzieży, że kultywowanie święta zza oceanu jest nieodpowiednie. Dlatego zagłębił się w znaczenie symboli jakie określają Halloween.

- Szukałem bardzo długo w różnych źródłach znaczenia symboli „Halloween”, na katolickiej stronie www.epoka.org.pl natknąłem się co one oznaczają. A więc warto zauważyć, że jednym z podstawowych rekwizytów Halloween jest wydrążona i podświetlona dynia. Wydrążona dynia to relikt zwyczaju rzeźbienia portretu demonów, aby odstraszały nieszczęścia. Uśmiechnięty i niegroźny wizerunek wydrążonej dyni to dziś symbol wesołej zabawy, kiedyś był symbolem potępionych dusz. W starożytności podświetlona dynia lub czaszka umieszczona na domu wskazywała na to, że mieszkańcy czczą szatana i należą im się względy demonów.

Wydrążona dynia to częsty rekwizyt spotykany przed domostwami. Nieświadomym znaczenia Polakom służy jako ozdoba.  

- Katolicy zezwalają na przeprowadzenie różnorodnych zabaw np. konkursu na dynię. Niby nic niegroźnego, ale kiedy ksiądz w jednej ze szkół, w której taki konkurs się odbywał, powiesił plakaty promujące Uroczystość Wszystkich Świętych a potępiające Halloween, nagle one zniknęły i ślad po nich zaginął. I to już jest zastanawiające? A niby wszyscy, począwszy od tych najwyższych, są „katolikami”. Oczywiście szanuję czyjeś przekonania, ale niech ktoś szanuje również moje, i niech będzie autentyczny w tym co robi – mówi ksiądz Paweł. - Organizatorzy takich akcji nie zdają sobie sprawy z ogromnych konsekwencji swoich działań. Halloween jest obrzędem pogańskim, mającym wyraźną genezę w ruchach okultystycznych. Za całą otoczką zewnętrzną, za używanymi symbolami kryje się konkretna treść. Nawet jeśli ktoś w to nie wierzy, albo traktuje to jako zabawę, to musi wiedzieć, że są ludzie, którzy tych znaków i symboli używają w rytuałach okultystycznych, więc idzie za nimi całe zło, które z tymi znakami i symbolami utożsamiają. Kiedy ktoś zaczyna używać takich symboli sprowadza na siebie ten treściowy ładunek. Czy mu się to podoba, czy nie, czy jest tego świadom, czy nie. Staje się też odpowiedzialny za skutki, jakie może to wywołać w jego życiu, ale też w życiu innych ludzi. Jeśli ktoś odpowiedzialny za innych (np. rodzic, czy wychowawca) uczy lub przekazuje takie antywartości swoim podopiecznym staje się winien zła i problemów, jakie mogą w ich życiu się pojawić.

Natalia Halloween traktuje jak niegroźną zabawę. Tego dnia można się przebrać. Każde dziecko fascynuje się filmami grozy.

- Nie widzę nic złego w tej zabawie. Jak byłam młodsza chodziłam z koleżankami i kolegami z lampionami z dyni po osiedlu. Traktowaliśmy to jak świetną zabawę.  

Pan Jacek z kolei jest przeciwny kultywowaniu świąt z zagranicy.
- Dlaczego nie czerpiemy z naszej bogatej kultury. U nas tego dnia odprawiano Dziady, a kto o nich pamięta, co o tym zwyczaju wiemy? Zalała nas fala kolorowych, tandetnych serduszek w Walentynki. Tak samo jest z Halloween. Każda witryna sklepowa przyozdobiona jest dyniami.

Zaraz po 1 listopada znicze i atrybuty Halloween znikną ze sklepów. Wyprze je choinka i Mikołaje. Święta Bożego Narodzenia już niedługo.

eMKa/Express-Miejski.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Co symbolizuje dynia?

  2012-10-31 09:55:30

  eMKa/Express-Miejski.pl

  Dzieci chcą się bawić i przebierać na styl amerykański. Dorośli patrzą na nową tradycję z przymrużeniem oka. Kościół walczy. Dziś w przeddzień Wszystkich Świętych obchodzone jest Halloween. W Ameryce cieszące się dużą popularnością, w naszym kraju wywołujące duże kontrowersje.

 • 2012-11-03 18:24:08

  gość: ~gzk

  Dzieci się nie chcą bawić. Dzieciom to zostało narzucone jako moda z usa poprzez rozdmuchanie tego w mediach, reklamowanie tego. Dawniej place zabaw, boiska były pełne dzieciaków w każdej porze roku. Było tyle normalnych zabaw, a teraz albo "opętany halołin" albo siedzą przed komputerem. Jeszcze na początku lat 2000 ciężko było dzieciaki do domu załować chociażby na obiad, a teraz cięzko je z tego domu wypchać na podwórka!

 • 2017-11-01 20:39:37

  gość: ~max

  W Polsce obok naszego tradycyjnego Święta Zmarłych, przyjęło się anglosaskie Halloween, które mimo, iż zupełnie odbiega od charakteru katolickiego kultu zmarłych, dość dobrze zadomowiło się w naszej kulturze. Wiele radości przysparza głównie najmłodszym. Wraz z Halloween pojawiły się u nas symbole oznaczające kontakt ze światem duchów, takie jak: latające czarownice, pająki czy trupie czaszki. Jednakże najbardziej charakterystyczna jest sama dynia. Stało się tak za sprawą staroirlandzkiej legendy opowiadającej o mężczyźnie imieniem Jack, który za swe skąpstwo - po śmierci nie poszedł do nieba, a że zadarł również z diabłem to nie chciano go także w piekle. Za karę Jack miał chodzić z lampionem po świecie aż do Dnia Sądu Ostatecznego. Symbolizująca właśnie skąpca Jacka - dynia, ma usunięty miąższ, wycięte w skórze otwory na oczy i usta oraz świeczkę umieszczoną w środku. Ustawiona w oknie dokładnie 31 października wita dusze przodków, chroni domy przed złymi duchami. Jest również znakiem dla dzieci, że w danym domostwie dostaną masę słodyczy.

 • 2017-11-01 20:53:07

  gość: ~bartek

  @~max
  Czyli niekoniecznie dynia jest symbolem szatana jak się ostatnio dowiedziałem

 • 2019-10-23 00:37:37

  gość: ~Pati

  Zabobony? Dynia to zabobon? I to mówi ktoś kto wierzy ,że dziewica urodziła dziecko , a to dziecko wstało z groby po 3 dniach no 21 wiek jak nic hahaha

 • 2020-04-23 23:41:32

  gość: ~Beka z was katole

  ostatnio dodany post

  Jakim cudem dynia była używana w starożytności skoro pochodzi ona z ameryki więc w średniowieczu ludzie nie wiedzieli że istnieje takie coś jak dynia

REKLAMA


REKLAMA