Express-Miejski.pl

Zapora i zbiornik w Kotlinie Kłodzkiej

Zapora i zbiornik w Kotlinie Kłodzkiej fot.: wikipedia.org

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zlecił opracowanie projektu ponad 200 metrowej zapory tworzącej suchy zbiornik Boboszów na rzece Nysie Kłodzkiej.

Obiekt, który będzie częścią systemu ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej, umożliwi zatrzymanie wód powodziowych o objętości około 1,5 mln m³. Realizowane rozwiązania zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców okolicznych miejscowości, które znajdują się na jednym z najbardziej zagrożonych powodzią obszarów w Polsce. Wartość inwestycji wyniesie około  60 mln zł a jej realizację przewiduje się w latach 2011 - 2016.

Suchy zbiornik umiejscowiony będzie w dolinie rzeki Nysy Kłodzkiej w pobliżu wsi Boboszów. Zbiornik będzie miał  istotne znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej najbliższych miejscowości, w tym gminy Międzylesie. Rzeka Nysa Kłodzka charakteryzuje się tu gwałtownymi wezbraniami (najwyższe w lipcu 1997 r.), co potęguje ryzyko wystąpienia fali powodziowej porównywalnej do wody stuletniej. Istnieje zatem pilna konieczność budowy zbiornika przeciwpowodziowego.

Zakres prac obejmował będzie wykonanie zapory ziemnej wraz z urządzeniami upustowymi oraz regulację rzeki Nysy Kłodzkiej przed i za zaporą wraz z pełną infrastrukturą gospodarczą. W harmonogramie przewidziano, że prace projektowe potrwają do kwietnia 2014 roku. W tym czasie zostaną opracowane m.in. koncepcja przestrzenna i  projekt budowalny oraz uzyskane zostaną wszystkie niezbędne decyzje i pozwolenia. Roboty budowlane mają się rozpocząć pod koniec 2014 roku.

Budowa zbiornika wiąże się także z koniecznością przejęcia gruntów, które znajdują się w strefie zalewu. Aktualnie opracowano koncepcję techniczną zbiornika, w wyniku której wstępnie wyznaczono działki, które będą – po wydaniu wojewodę decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji -  przejęte przez skarb państwa pod realizację zbiornika. Przejęcie działek odbywało będzie się za odszkodowaniem, którego wielkość zostanie uzgodniona pomiędzy inwestorem, a właścicielem nieruchomości. 

Uzgodnienia zostaną rozpoczęte po uzyskaniu prawomocnej decyzji na realizację inwestycji (co nastąpi najprawdopodobniej w grudniu 2013 roku). Regionalny Zarząd Gospodarki we Wrocławiu po wyborze koncepcji technicznej i określeniu działek znajdujących się w strefie zalewu zorganizuje spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami w celu udzielenia wyczerpujących informacji.

Janko

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zapora i zbiornik w Kotlinie Kłodzkiej

  2021-06-19 20:09:21

  gość: ~patryk czerniej

  szukam pracy przy kamieniu

 • 2021-06-19 20:11:17

  gość: ~patryk czerniej

  ostatnio dodany post

  szukam pracy przy kamieniu prosze o kontakt na numer telefonu 665816390 dziekuje

REKLAMA


REKLAMA