Express-Miejski.pl

Kudowa zwyciężyła w konkursie "Złotych Jedynek"

Kudowa wyróżniona fot.: kudowa.pl

Miasto Kudowa Zdrój została zwycięzca tegorocznego konkursu „Złote Jedynki" organizowanego przez Gazetę Wyborczą.

Kudowa Zdrój zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Odkrycie roku 2009" za wprowadzenie innowacyjnego programu selektywnej zbiórki odpadów w systemie workowym. System ten został wprowadzony w 1997 roku, kiedy w mieście pojawiło się 150 kolorowych kontenerów.

W 2008 roku miasto rozpoczęło przygotowania do wprowadzenia nowych rozwiązań w zakresie Systemu Segregacji Odpadów Komunalnych. Innowacyjnym na skalę krajową rozwiązaniem okazała się propozycja wprowadzenia systemu workowego na terenie zabudowy jednorodzinnej. Mieszkańcy objęci systemem otrzymują nieodpłatnie komplety kolorowych worków przeznaczonych do segregacji, kody kreskowe, które umożliwiają identyfikację oraz kalendarze z zaznaczonymi datami odbioru wysegregowanych odpadów.

System wprowadzony rok temu objął 95% jednorodzinnych gospodarstw w Kudowie Zdroju. Miasto planuje objąć systemem także kamienice. Za dwa wypełnione worki na pół, roku rodzina może uzyskać 10 % zniżki na opłaty za wywóz śmieci, za trzy - 20 %, a 25% za większa ilość.

Prowadzona edukacja ekologiczna przynosi zamierzony efekt, a mieszkańcy Kudowy coraz lepiej dostrzegają konieczność segregacji i czynnie włączają się do działań ekologicznych prowadzonych przez wszystkie jednostki gminne. - Nie byłoby to możliwe bez współdziałania wszystkich mieszkańców, ich zaangażowania oraz zrozumienia, że walory przyrodnicze i czyste środowisko to wielkie atuty Kudowy Zdroju - mówi burmistrz Czesław Kręcichwost.

Dave

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA