Express-Miejski.pl

Zlot Młodzieży Polonijnej w Kotlinie Kłodzkiej

istock.com fot.: istock.com

Pod 80 uczestników z Europy Wschodniej i Zachodniej weźmie udział w IV Zlocie Młodzieży Polonijnej POLONICUS, który rozpoczyna się 21.07.2012. Zlot organizowany przez Wrocławską Fundację Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej „Freya”, w tym roku odbędzie się w Łężycach, w Kotlinie Kłodzkiej, na Dolnym Śląsku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Senat RP, a honorowego patronatu udzieli Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Już po raz czwarty Wrocławska Fundacja „Freya” organizuje spotkanie polskiej młodzieży
z całego świata. W tegorocznym Zlocie Młodzieży Polonijnej POLONICUS uczestniczyć będą młodzi ludzie z Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy oraz Włoch. Nie zabraknie też grupy z Polski.

Podczas dwutygodniowego pobytu w Kotlinie Kłodzkiej uczestnicy w niekonwencjonalny sposób poznawać będą tajniki języka polskiego oraz historii Polski. Oprócz bloku edukacyjnego w programie Zlotu znajdują się także wycieczki krajoznawcze
i przyrodnicze, warsztaty i zajęcia kulturalne. Dzięki międzynarodowemu gronu młodzież będzie mogła wymieniać swoje polonijne doświadczenia oraz dzielić się wiedzą, jak
w ciekawy sposób przybliżać się do tradycji swoich przodków.

 Co roku wybieramy inne miejsce na spotkanie. Działamy na Dolnym Śląsku i chcemy propagować nasz region. W trakcie trwania zajęć wybierzemy się z młodzieżą do Jaskini Niedźwiedzia, do Kłodzka, a także na wycieczkę górską – niech nasi goście poznają walory Dolnego Śląska – tłumaczy Małgorzata Czaicka – Moryń Prezes Fundacji „Freya”.

Wrocławska Fundacja FREYA od wielu lat organizuje przedsięwzięcia dla dzieci i młodzieży z całego świata. Na Zlot POLONICUS Fundacja zaprasza uczestników pochodzenia polskiego, mieszkających poza granicami kraju. Mają oni możliwość, w aktywny sposób, uczenia się języka polskiego oraz poznawania kultury i tradycji Polski. Do tej pory, w projektach Fundacji, udział wzięły dzieci i młodzież z Argentyny, Francji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Ukrainy.

 Współpracujemy na stałe z Paryżem, Hanowerem i Rzymem, ale chcemy co roku zapraszać więcej osób więc rozsyłamy zaproszenia do konsulatów i stowarzyszeń, do miejsc, które podzielą się naszą ideą. Co roku przyjeżdża też coraz więcej młodzieży. Na pierwszym spotkaniu było 40 osób, dziś jest ich już 80. To wielki sukces – mówi pani prezes.

eMKa/Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA